RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

Akwedukt w FOJUTOWIE


Akwedukt w

FOJUTOWIE


 Akwedukt w Fojutowie, mający 75 metrów długości, jest największą tego typu budowlą hydrotechniczną w Polsce.             
Niedaleko osady w Fojutowie znajduje się unikatowy zabytek, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach – akwedukt  będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą).. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49  w celu doprowadzenia wody z Brdy  do kompleksu Łąk Czerskich  w rejonie Czerska.
      

Akwedukt znajduje się przy trasie Tuchola - Czersk. Jadąc od strony Tucholi za wsią Legbąd, na skrzyżowaniu przy moście skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most na kanale Brdy. 


Dostrzegamy na drodze tablicę z napisem “Akwedukt”. Zaraz, zaraz. Akwedukt w Polce? To trzeba zobaczyć, drogą przez las wyruszamy na poszukiwanie “rzymskiej” budowli. Za wsią Łosiny, jadąc wzdłuż kanału Brdy dojeżdżamy do Fojutowa.     


Oczami wyobraźni już widzimy łukowe arkady. Gdy zamiast nich napotykamy „skrzyżowanie” kanału z płynącą niżej wodą, czujemy się zawiedzeni. Dopiero po chwili uświadamiamy sobie, że jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak oryginalnej konstrukcji. Po bliższym jego obejrzeniu nabieramy podziwu dla konstruktorów budowli.
 Schodki biegnące w dół prowadzą nas nad Czerską Strugę, która w tym miejscu płynie jarem. .Została ona obudowana łukowym sklepieniem tworzącym tunel. Na jego wierzchu powstało sztuczne koryto kanału Brdy – tak więc wody płyną na dwóch poziomach w różnych kierunkach. 


Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się cieków wynosi około 11 metrów. W tunelu umieszczono kładkę spacerową – można więc przejść wzdłuż płynącej Czerskiej Strugi wiedząc, że ma się nad sobą wody kanału Brdy.   


O trzy kilometry od Legbąda, w miejscowości Barłogi, Wielki Kanał Brdy rozdziela się na mniejsze odnogi przechodząc w Mały Kanał Brdy. Koło Barłogów oraz w połowie drogi między wsiami Biała i Klocek, znajdują się jeszcze dwa niewielkie akwedukty, do których trudniej jest trafić (ja tam nie dojechałem). 


Według projektu ma powstać szlak turystyczny nazwany “Trzy akwedukty”.Gdy skończyło się strategiczne nawadnianie borowiackich łąk, system stracił swoje znaczenie gospodarcze, a kanał pozostał tylko atrakcją turystyczną – miejscem spływów kajakarskich, a także imprez organizowanych dla lokalnych mieszkańców i letników.

 Akwedukt ten zaliczyć można niewątpliwie do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich.










FILM WIDEO - OBRAZY




  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz