RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

GNIEZNO historyczna stolica Polski




GNIEZNO
historyczna 
stolica 
Polski


MIASTO
NA SIEDMIU
WZGÓRZACH.


 Na siedmiu wzgórzach, wśród trzech jezior... Nie, to nie będzie bajka, ale opowieść o mieście w samym sercu Wielkopolski. Nieważne, w którą pójdziemy stronę. Zawsze trafimy na ciekawy punkt widokowy na jednym ze wzgórz. Najbardziej znane jest Wzgórze Lecha. Legenda głosi, że właśnie tutaj władca plemiennego państwa Polan założył gród. Podobno zobaczył na wzgórzu gniazdo orła, zachwycił się piękną okolicą i osiadł tu ze swoim ludem. Od słowa "gniazdo" pochodzi też prawdopodobnie nazwa miasta.
    
Gniezno to miasto Św. Wojciecha leżące przy trasie krajowej nr 5. Jest to historyczna stolica Polski, a przy tym główny punkt Szlaku Piastowskiego. Miejsce to na każdym kroku przypomina historię naszego państwa, szczególnie tę najdawniejszą, gdyż to właśnie w tych okolicach bierze ona swoje początki.
 Gniezno to przede wszystkim ośrodek wspaniałych zabytków ze słynną, gotycką katedrą na czele. Świątynia powstała na Wzgórzu Lecha w latach 970-977. Po najeździe Brzetysława odbudowano ją w stylu romańskim, a na przełomie XV-XVIII w. dodano 14 barokowych kaplic i dwie wieże - północną i południową. Katedra przeżyła dwa poważne pożary - w 1613 r i w 1945 r. 
Podczas okupacji żołnierze niemieccy urządzili w katedrze magazyn broni i salę koncertową. Po wojnie przywrócono jej wygląd średniowieczny.
Zanim wejdziemy do środka, warto rozejrzeć się dokoła.
Przed głównym wejściem stoi pomnik Bolesława Chrobrego dłuta Jerzego Sobocińskiego. 
Poprzedni z 1929 r. zniszczyli w czasie II wojny Niemcy. Po prawej stronie widzimy plac św. Wojciecha - zielone trawniki, stylizowane latarnie i ławeczki.To tutaj odbywają się uroczystości ku czci św. Wojciecha, a podczas ostatniej wizyty mszę świętą odprawiał Jan Paweł II.

W środku katedry nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przenieśliśmy się kilka wieków w przeszłość. Surowe ceglane mury budzą nie tylko podziw,ale i
szacunek. 
Wystarczy popatrzeć na romańskie drzwi gnieźnieńskie odlane z brązu w XII w. ze scenami z życia św. Wojciecha czy na srebrną trumnę z jego relikwiami na środku kościoła. 
W podziemiach znajduje się jeden z najbogatszych w Polsce (po krakowskim i jasnogórskim) skarbców sakralnych. W 1939 r. jego zawartość wywieziono do Berlina, potem do kopalni soli niedaleko Brunszwiku; wreszcie trafił do Moskwy. Do Gniezna wrócił dopiero w 1958 r. Są w nim drewniane rzeźby, portrety trumienne, skarby z wykopalisk w romańskich podziemiach katedry
 Pełna skarbów jest też biblioteka katedralna, której początki sięgają XI w. W połowie XVIII w. na jej potrzeby zaadaptowano pomieszczenia nad kruchtą północną, później także kilka kondygnacji wieży i strych nad boczną nawą.
 Wśród ok. 40 tys. woluminów jest m.in. "Evangeliarium" z 800 r., pisany złotem "Codex aureus Gnesnensis" z XI w. Oba dzieła można zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym (tuż za katedrą). 

Przechowuje się tu także pergaminowy kodeks z początków IX w., kopię drzwi gnieźnieńskich i kielich św. Wojciecha  Muzeum prezentuje zabytkowe kielichy mszalne, cenne rzeźby sakralne, starodruki itp. . 
Z pewnością natomiast trzeba zajrzeć do Muzeum Początków Państwa Polskiego. 
To ciekawe muzeum znajduje się w pobliżu Jeziora Jelonek. Warto go zwiedzić, by dowiedzieć się nieco więcej o przeszłości miasta, całego regionu i życiu dawnych naszych rodaków. Wśród zbiorów znajdziemy cenne zabytki archeologiczne i dzieła sztuki.
Największą atrakcją muzeum jest spektakl Kultura Polski Piastów, pozwalający przenieść się do odległych czasów wczesnego średniowiecza . Ciekawa jest również kolekcja godeł Polski od czasów średniowiecza po XX wiek. 
Warto też wejść na Wzgórze Lecha w pobliżu, którego rozlewają się wody Jeziora Jelonek. To wspaniałe tereny rekreacyjne, zachęcające do wypoczynku. Ul. Tumską, która łączy katedrę z rynkiem wybierzemy się na spacer. Naszą uwagę zwrócą pięknie odrestaurowane klasycystyczne kamieniczki z 1 poł. XIX w. z bogato zdobionymi elewacjami, latem ich balkony toną w kwiatach.              
Dochodzimy do Wzgórza Panieńskiego (120 m n.p.m.). Kiedyś była tu osada targowa, a w średniowieczu rynek otaczały mury obronne. Odrestaurowano go w połowie lat 90. W środku stoi fontanna z herbami 78 miast tworzących tzw. Krąg Darczyńców, którzy przyczynili się do odrestaurowania gnieźnieńskiego rynku. Wszystkie kamienice na rynku spłonęły w 1819 r. i zostały na nowo zbudowane. W jednej z nich w 1807 r. (dzisiaj nr 11) nocował cesarz Napoleon Bonaparte.
Zaledwie kilkaset metrów od rynku stoi kościół Farny. W środku warto zobaczyć piękną ambonę w kształcie łodzi. Przed kościołem koniecznie trzeba stanąć o godzinie 12 lub 15. Na wieży pojawia się figura św. Wojciecha i błogosławi wiernych, przy   wtórze "Bogurodzicy", najstarszej polskiej pieśni. Na tyłach rynku w ceglanych budynkach przy kościele oo. Franciszkanów była kiedyś zbrojownia, a po drugiej stronie świątyni więzienie i sąd. Dzisiaj w starych murach mieści się sąd rejonowy. Dwunawowy kościół powstał w XIII w. z połączenia dwóch klasztorów - Franciszkanów i Klarysek. Nawa główna należała do zakonników, boczna do zakonnic.
 
Z rynku blisko do Doliny Pojednania, gdzie rosną dęby posadzone cztery lata temu przez premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz kanclerza Niemiec, symbol pokojowego zjednoczenia Europy. Wówczas z okazji 1000. rocznicy zjazdu gnieźnieńskiego w dolinie pomiędzy wzgórzami Panieńskim i Krzyżackim powstały alejki parkowe, ustawiono ławki, parkany i latarnie.

Jednym z najcenniejszych (i najmniejszych) zabytków Gniezna jest XIV-wieczny kościół św. Jana na Wzgórzu Krzyżackim. Nie zmienił się od czasu wybudowania. Wchodząc po kamiennych schodach do jego wnętrza, zobaczymy niezwykle rzadkie gotyckie malowidła ścienne z XIV w. przedstawiające sceny z życia Chrystusa, Matki Boskiej i św. Jana Chrzciciela. We wschodniej ścianie kościoła znajdują się intrygujące dołki wydrążone w cegłach. Jedna z legend głosi, że wyżłobione zostały palcami średniowiecznych pątników. Bardziej prawdopodobna wersja zakłada jednak, że to ślad po krzesaniu ognia w sobotę wielkanocną. 

Gniezno leży na siedmiu wzgórzach. 
Oprócz tych trzech jest jeszcze wzgórze Zbar z kościołem św. Michała z XII w. Co roku na jedną noc przenoszone są tu relikwie św. Wojciecha, a rano procesja wraca z nimi do katedry. W kościele trzeba obejrzeć prezbiterium ze sklepieniem żebrowym udekorowane scenami z polowania.

Innym tarasem widokowym pierwszej stolicy Polski jest wzgórze Piotrowo ze starym cmentarzem św. Piotra i kościołem Piotra i Pawła. Na kolejnym stoi XIX-wieczny kościół św. Krzyża, a siódme (i ostatnie) wyrasta u zbiegu ul. Jolenty i Żwirki i Wigury.Starą część miasta łączy z nową most. Po jego lewej stronie leży Jezioro Świętokrzyskie, po prawej jezioro Winiary z kąpieliskiem miejskim.
Jednak Gniezno to nie tylko kościoły. W grodzie Lecha można pojeździć konno w istniejącym od 1885 r. Stadzie Ogierów lub wynająć bryczkę czy zabytkowy powóz z woźnicą. Latem organizowane są obozy jeździeckie, a jesienią coroczna pogoń za lisem.

Miłośnicy kolei żelaznej mogą przejechać się wąskotorówką (istnieje od 1896 r.). W każdy letni weekend o godz. 9 ze stacji przy ul.  Kolejowej zabytkowe wagoniki z parową ciuchcią jadą wprost na plażę w Przybrodzinie. Zimą pociąg retro wyjeżdża w kurs tylko raz, przyłączając się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wiosenny spacer po Gnieźnie najlepiej zakończyć w jednym z parków założonych na przełomie XVIII i XIX w. przez Towarzystwo Upiększania Miasta. Polecam park miejski przy ul. Sobieskiego , pełen romantycznych altanek, mostków i stawów. Zajrzyjcie do palmiarni naprzeciwko kortów tenisowych. Jej chlubą jest wielkie akwarium z egzotycznymi rybami z Izraela, japońskimi koiami i kometkami z Chin. Niedawno powstał tu nawet mini wodospad. 
Tutaj zakończymy nasz spacer po mieście na siedmiu wzgórzach, pełnym uroku i zabytków. Serdecznie zapraszam do dawnej stolicy Polski ,głównego punktu na Szlaku Piastowskim gwarantuję niezapomniane wrażenia. 






 FILM VIDEO - OBRAZY















  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz