RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie


KRUSZWICA`

PIASTA I POPIELA










Tym razem zapraszam do Kruszwicy, nierozerwalnie związanej z początkami państwowości polskiej. Przez to miasto przechodzi Szlak Piastowski.







To atrakcyjna trasa turystyczna łącząca trzy grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno i Kruszwicę - miasta do dziś zasobne w cenne pamiątki historyczne i zabytki dziedzictwa kulturowego.



Krótki spacer po Kruszwicy rozpoczynamy od rynku. W jego zachodniej części stoi kościół św. Teresy zbudowany 1922 roku. Z rynku wychodzimy ul. Zamkową, z której skręcamy w prawo w ul. Podzamcze.  




W tym miejscu rozpoczyna się Półwysep Rzępowski ostro wcinający się we wody jeziora Gopło. 
W głębi półwyspu na wzniesieniu są usytuowane ruiny zamku piastowskiego zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku wraz  ze słynną Mysią Wieżą.





Mysia Wieża - najcenniejszy zabytek Kruszwicy, niepisany symbol miasta to ceglana, gotycka wieża o wysokości 32 metrów, samotnie stojąca na Wzgórzu  Zamkowym. Każdy turysta odwiedzający Kruszwicę wspina się na szczyt Mysiej Wieży, stanowiącej doskonały punkt widokowy. 



Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na malownicze zatoczki i wysepki jeziora Gopło, miasto oraz rozległą równinę kujawską. 
Jak głosi jedna z legend w Kruszwicy znalazł schronienie pozbawiony władzy, okrutny Popiel, który zginął w wieży na jeziornej wyspie zjedzony przez myszy. Po jego śmierci rządy objął ubogi Piast - twórca nowej dynastii.



Wracamy z powrotem do ul. Zamkowej, którą udajemy się w prawo. Na wprost znajduje się ładna wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, Przechodzimy wiaduktem ponad wodami jeziora Gopło, z ul. Kościuszki.  .skręcamy w lewo, w ul. Kolegiacką. 




Na końcu ulicy znajduje się bardzo cenny zabytek, romańska kolegiata św. Apostołów Piotra i Pawła  wzniesiona w latach 1120 – 1140. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.  



Kościół jest zbudowany z ciosanego granitu. Wnętrze świątyni jest bardzo surowe. Na uwagę zasługują dwie chrzcielnice: granitowa z XII wieku oraz wykonana w piaskowcu z XI wieku.




Miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Goście znajdą w mieście hotele, a w jego okolicy - pola namiotowe i domki kempingowe. Jest też dobrze rozwinięta baza gastronomiczna. 




Wspaniałą atrakcją jest rejs statkiem spacerowym Rusałka po jeziorze, ale można tu także wypożyczyć sprzęt wodny (kajaki, jachty) na jeziorze rozgrywa się wiele zawodów w sportach wodnych, a w pobliskiej stadninie koni można zarówno spróbować swych sił w konnej jeździe jak i przejechać się bryczką. 



Szczególnie zapraszam wszystkich chętnych do Kruszwicy w lipcu na Festyn „U Piasta i Popiela” .











FILM WIDEO - OBRAZY





  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz