RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie


ZAMEK 

BIERZGŁOWSKI


Zapraszam na wycieczkę do wsi Bierzgłowo niedaleko Torunia. Najlepiej  dojechać z miejscowości Zławieś Wielka położonej między Bydgoszczą a Toruniem. Znajduje się tam Krzyżacki Zamek Bierzgłowski.


Zamek Bierzgłowski leży z dala od głównych dróg i nie oferuje turystom zbyt wiele, ale jak na budowlę z XIII wieku jest zaskakująco dobrze zachowany i warto go odwiedzić, aby zobaczyć jak wyglądała pierwsza warownia Krzyżacka w Prusach.

Pomimo licznych przebudów i zmian takich jak wzniesienie nowych budynków, czy zasypanie fos układ zamku bierzgłowskiego pozostał czytelny. Zamek Bierzgłowski jest jedną z pierwszych murowanych siedzib Zakonu na ziemi chełmińskiej. Pomimo tragicznych losów należy obecnie do najlepiej zachowanych  pokrzyżackich obiektów obronnych na terenie Polski.

Na podzamczu do najciekawszych pozostałości mających średniowieczny rodowód należą wieża bramna, budynek przy murze oraz baszta narożna. Na zamku właściwym szczególną uwagę zwraca brama wjazdowa. Zbudowana z ciosanego kamienia i cegły posiada dobrze zachowany łukowy portal.
Godna oglądania jest umieszczona na portalu ceramiczna płaskorzeźba przedstawiająca trzech rycerzy pochodząca z około 1300 roku. Zamek otaczają spore fragmenty kamiennych murów z ceglanymi blankami.

Zamek w Bierzgłowie wzniesiony został na skraju skarpy pradoliny Wisły. Miejsce to posiadało dobre, naturalne walory obronne. Górujące nad okolicą wzgórze dawało dobrą obserwację, a strome zbocza od zachodu i południa utrudniały do niego dostęp.
Od roku 1992 właścicielem zamku jest Diecezja Toruńska, a na zamku utworzono Diecezjalne Centrum Kulturalne.

Źle trafiliśmy ze zwiedzaniem, bo akurat odbywały się rekolekcje więc zamek wewnątrz był zamknięty dla zwiedzających, oprócz kaplicy. Ale na co dzień można zwiedzać z przewodnikiem za tzw. ofiarę. 

Po przejściu przez dziedziniec pełen klombów z kwiatów, krzewów i drzew weszliśmy przez klatkę schodową do kaplicy. Kaplica choć mała robi wielkie wrażenie. Strzeliste gotyckie okna zdobione malowidłami,
piękne sklepienia i krzyżacka cegła – warto to zobaczyć.


Po wyjściu z zamku głównego poszliśmy na prawo, jest tu ciekawy widok na wschodnie skrzydło warowni z podwójną linią murów obwodowych, fosą, jakimś współczesnym mostkiem i ozdobnymi szczytami głównego budynku zamkowego. Niestety trzeba oglądać zza ogrodzenia. 

Serdecznie zapraszam.


VIDEO - OBRAZY

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

3 komentarze:

Worldschool Explorers pisze...

Wyglada ciekawie. Osobiscie znam tylko Zamek w Malbolku.

porady-mamy.pl pisze...

Bardzo fajne miejsce, byliśmy tam dwa razy na rekolekcjach.

Anonimowy pisze...

Piękne miejsce,Toruń miałam okazję zwiedzić ale tego zamczyska nie. Cóż lato przed....pozdrawiam

Prześlij komentarz