RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

Sanktuarium w LICHENIU


Sanktuarium w LICHENIU



LICHEŃSKIE
OBJAWIENIA

 

Zapraszam na wycieczkę i zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego.
Licheń Stary – wieś położona około 10 km. od Konina nad jeziorem Licheńskim. 
 Zwiedzanie zaczniemy od Lasu Grąblińskiego położonego w odległości ok. 2,5 km od Lichenia Starego gdzie w 1850r. pasterzowi Mikołajowi Sikatce trzykrotnie objawiła się Matka Boska Licheńska. We wrześniu 1852r. obraz M. B. Licheńskiej został przeniesiony do kościoła p.w. św. Doroty w Licheniu Starym. 
Na pamiątkę objawień w Lesie Grąblińskim wzniesiono w 1903r. kaplicę, która została odbudowana w 1952r. po wcześniejszych zniszczeniach podczas II wojny światowej.Znajdują się tam również małe kapliczki, tutejszej Drogi Krzyżowej. Wędrówkę po lesie grąblińskim zaczynamy od znajdującej się przy bramie wejściowej kaplicy upamiętniającej objawienia Matki Bożej.
Rzeźby umieszczone w kapliczce przedstawiają klęczącego pasterza Mikołaja Sikatkę oraz Maryję, stojącą wśród drzew. Poniżej znajduje się symboliczny głaz z odciśniętymi stopami Matki Bożej. Tablice, z zaznaczonym kierunkiem zwiedzania, wskazują szlak dalszej wędrówki. Krocząc po alejkach lasu grąblińskiego, wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej, można rozważać tajemnicę Męki Pańskiej. 
Przy rozstajnych drogach niedaleko bramy wejściowej znajduje się kaplica poświęcona Trzeciemu Objawieniu Maryi pasterzowi Mikołajowi. Zagłębiając się w las, napotykamy kapliczkę wzniesioną na miejscu Drugiego Objawienia się Maryi w lipcu 1850 r. Pamiątkowa sosna, na której wisiał Cudowny Obraz umieszczona jest w kapliczce wykonanej z czerwonej cegły. Kaplicę tę zbudował w 1903 r. ks. Stanisław Maniewski. 
Podczas II wojny światowej zniszczyli ją hitlerowcy, a w 1953 r. odremontował ks. Józef Glinka. Na sośnie i ścianach kapliczki pielgrzymi pozostawiają liczne wota. Wzdłuż ścieżek lasu grąblińskiego umieszczono liczne głazy, na których widnieją nazwiska fundatorów i dobrodziejów Sanktuarium Licheńskiego . 
Miejsce Pierwszego Objawienia Maryi w maju 1850 r. obrazuje grupa rzeźb: pasterz Mikołaj klęczący przed Najświętszą Maryją Panną. Obecnie las grąbliński o powierzchni 3 ha – wykupiony dzięki datkom wiernych – należy do Sanktuarium.
Rozkwit Lichenia rozpoczął się w połowie XX wieku, wraz z przybyciem tu Księży Marianów, którzy rozsławili miejscowe Sanktuarium Maryjne
Dziś każdy Polak zna Licheń za sprawą największej świątyni w całym kraju, która powstawała tu w latach 1994-2002. Łączna powierzchnia świątyni wynosi 23 000 m2 . Wieża ma wysokość 141m, a krzyż na kopule sięga 103m.


 W dzwonnicy przy Bazylice mieści się największy dzwon w Polsce, trzeci w Europie - Maryja Bogurodzica 
Główna część organów, znajdująca się nad wejściem do bazyliki, waży 50 ton, a składa się na nią ok. 7 tys. piszczałek. Największa z nich mierzy 10 metrów. Piszczałki licheńskich organów wykonano w Polsce, Portugalii i Holandii.  

Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. 


 Nad portykiem głównym góruje Królowa Archaniołów z Dzieciątkiem, której towarzyszy 6 postaci anielskich. Portyk wschodni poświęcony jest czterem Ewangelistom. Okazała Pieta zdobi portyk zachodni. 
W dzwonnicy umieszczono, ważący prawie 15 ton, dzwon "Maryja Bogurodzica". Wewnątrz górnej świątyni znajdują się liczne kaplice poświęcone świętym i błogosławionym. W nawie wschodniej są następujące kaplice: św. Jadwigi, Świętej Rodziny, Mariańska, Archanioła, św. Franciszka, Dusz Czyśćcowych. 
Wzdłuż nawy głównej: po lewej stronie Kaplica Serca Jezusowego, po prawej stronie: Kaplica Różańcowa. Ponadto wyznaczono kilka krucht: Trzeciego Tysiąclecia, Świętych, Żywej Wody, Dobrego Pasterza, i Melchizedecha. Na ścianach rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Antoniego Cygana. Oprócz tradycyjnych czternastu stacji przedstawiających skazanie, mękę i śmierć Pana Jezusa, mamy tu jeszcze stację Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Chrystusa. 
W pobliżu prezbiterium w marmurową podłogę wkomponowano okrągłą, składającą się z czterdziestu tysięcy elementów, mozaikę. Przedstawione są na niej symbolicznie trzy świątynie oraz sanktuaria maryjne.
W ołtarzu głównym jest miejsce dla Cudownego Obrazu. Na ścianie centralnej prezbiterium pod cytatem "Jestem który jestem" znajduje się tekst najstarszego polskiego hymnu, pieśń "Bogurodzicy", poniżej tryptyk Maryjny: Zwiastowanie, Narodziny i Koronacja Matki Bożej, na około prezbiterium fresk ukazujący adorujące anioły.
Nowa licheńska świątynia jest wkomponowana w otaczający krajobraz. Zgodnie z zamysłem architektonicznym odwołuje się ona do symboliki złotego, falującego łanu zboża. Zamierzona symbolika jest wprowadzona w wielu elementach świątyni. 
Przede wszystkim ściany licowane złotawą cegłą, podzielone falującymi rytmami łuków nadokiennych, duże okna, wypełnione szkłem o odcieniu złotawo-bursztynowym, ze ślusarką anodowanego aluminium w formie kłosów. Styl zaprojektowanych kolumn w portykach i we wnętrzu świątyni sprawia, że pielgrzym ma wrażenie wchodzenia w błyszczący w słońcu łan zboża. Dekoracje w świątyni czerpią wzory z polskiej przyrody i polskiej tradycji architektonicznej.
Chlubę licheńskiego sanktuarium stanowi dzwon nazwany imieniem Maryi Bogurodzicy. Jest to największy dzwon w Polsce i trzeci pod względem wielkości w Europie. Odlany został w ludwisarni Enriko Campanniego pod Mediolanem. Ma średnicę 3,12 m, wysokość 4,40 m i waży 14,7 t. Wykonany został ze spiżu, a jego potężne 300 kg serce każdego dnia oznajmia zbliżające się południe.
 Nieodzownym punktem zwiedzania jest wjazd windą  na górny taras wieży gdzie znajduje się punkt widokowy. Rozpościera się stamtąd przepiękny widok na okolicę.Każdego roku do Matki Bożej Licheńskiej przybywa z modlitwą ponad milion pielgrzymów. Oprócz Bazyliki Licheńskiej na terenie Sanktuarium jest wiele innych budowli wartych odwiedzenia. 
Są tutaj między innymi dwa kościoły, gdzie pierwszy to kościół p.w. św. Doroty, w którym do drugiego lipca 2006 roku znajdował się cudowny obraz MB Licheńskiej (obecnie jest w Bazylice), natomiast drugi to kościół M. B. Częstochowskiej, który uległ zniszczeniu, lecz w późniejszym czasie został odtworzony przez ks. Eugeniusza Makulskiego. 
W podziemiach kościoła znajduje się Kaplica Świętego Krzyża. W kaplicy jest niewielki krucyfiks, który został przestrzelony w 1944 r. przez Bertę Bauer, instruktorkę Hitlerjugend, która kilka godzin po strzałach do krzyża zginęła od kul samolotu.
Jest też postawiony pomnik ku czci i w hołdzie poległym w walce o niepodległość oraz zgładzonym przez hitlerowskich i sowieckich okupantów bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej jak też wywiezionym i zamęczonym na „Nieludzkiej Ziemi” w Sowieckich łagrach Workuty, Kołymy i innych strasznych miejscach.
 Niedaleko za kościołem św. Doroty znajduje się Cudowne Źródełko. Kaplice Cudownego Źródełka znajdują się blisko siebie. W jednej jest studnia z odkrytą przez ks. Makulskiego wodą, przy drugiej są krany do nabierania wody oraz mały betonowy basenik do umycia nóg.
 Obiektem, który także warto zwiedzić jest Licheńska Golgota, czyli sztucznie usypana kamienna góra wznosząca się na wysokość 25 metrów, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i rzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Góra powstała jako dzieło pokuty i przebłagania. Golgota to nie tylko kamienie. Masywną bryłę okalają krzewy, pnącza. 
 Co kawałek umieszczono stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby nawiązujące do treści biblijnych. Golgota to ludowe przedstawienie drogi krzyżowej Chrystusa. Mijając groty Ogrójca, Zdrady, Sądu, Nawrócenia Marii Magdaleny, Grotę Zaparcia się Piotra, nawiązujemy do Męki Chrystusa opisanej w Ewangelii. Schodząc z góry wchodzimy do Groty Kryształowej, gdzie jest grób  Pana Jezusa, następnie Grota Wniebowzięcia Matki Bożej, a dalej scena Zmartwychwstania. Są też "schody pokutne", które trzeba przebyć na kolanach. 
Gdy zmęczeni zwiedzaniem zapragniemy odpocząć i posilić się warto zajrzeć do  Domu Pielgrzyma Arka. Gorąco go polecam , zwłaszcza za przepyszną i tanią kuchnię !!!!
 Planując wycieczkę do Lichenia warto zarezerwować sobie więcej czasu, Licheń to nie tylko miejsce do zwiedzania ale i przemyśleń , zadumy nad przemijającym czasem.







VIDEO - OBRAZY






  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz