RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO





      WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE POŁOŻONE JEST CENTRALNIE W PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI POLSKI, MIĘDZY POJEZIERZEM POMORSKIM I MAZURSKIM. ZAJMUJE OBSZAR 17 970 KM² CO STANOWI 5,75 % POWIERZCHNI POLSKI , I ZAMIESZKIWANE JEST PRZEZ 2 MLN 101 TYS. MIESZKAŃCÓW, TJ. 5,4% WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW KRAJU. NAJWIĘKSZE MIASTA
TO : BYDGOSZCZ, TORUŃ I WŁOCŁAWEK. POD WZGLĘDEM ADMINISTRACYJNYM OBSZAR WOJEWÓDZTWA PODZIELONY ZOSTAŁ NA 23 POWIATY ( 19 POWIATÓW ZIEMSKICH I 4 GRODZKIE) ORAZ 139 GMIN.
   WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE LEŻY PRAWIE W CENTRUM POLSKI, DLATEGO Z KAŻDEGO MIEJSCA JEST TU BLISKO. ŁATWOŚĆ DOJAZDU, WIELKOŚĆ I RÓŻNORODNOŚĆ ATRAKCJI REGIONU SPRAWIA ,ŻE KAŻDY ZNAJDZIE TU COŚ DLA SIEBIE .JEST TU WSZYSTKO , CZEGO MOŻNA ZAPRAGNĄĆ - LASY, PUSZCZE, JEZIORA , RZEKI, RENOMOWANE UZDROWISKA, WSPANIAŁE ZABYTKI ,OŚRODKI KULTURY. ZAFASCYNUJE SWOIM PIĘKNEM NIE TYLKO WYTRAWNEGO GRZYBIARZA CZY WĘDKARZA ALE TEŻ AMATORA SPORTÓW WODNYCH, KONNYCH CZY POLOWANIA. MOŻEMY TU COFNĄĆ SIĘ W CZASIE ”DOTKNĄĆ GOTYKU” , ZOBACZYĆ JAK ŻYLI DAWNIEJ LUDZIE KILKASET LAT PRZED NASZĄ ERĄ NP. W BISKUPINIE, PRZEJŚĆ SIĘ ULICZKAMI TORUNIA - ZWIEDZIĆ MIASTO SŁYNNEGO ASTRONOMA – MIKOŁAJA KOPERNIKA, NA ZAMKU W GOLUBIU - DOBRZYNIU ZOBACZYĆ PRAWDZIWY TURNIEJ  RYCERSKI A NAWET PODZIWIAĆ CHEŁMNO – MIASTO ZAKOCHANYCH.
               WIELKIM ATUTEM WOJEWÓDZTWA SĄ NIEWĄTPLIWIE TRZY UZDROWISKA: CIECHOCINEK ,INOWROCŁAW I WIENIEC ZDRÓJ, KTÓRYCH DZIAŁALNOŚĆ OPARTA JEST NA BOGATYCH ZŁOŻACH LECZNICZYCH WÓD I SOLANEK TERMALNYCH
     MÓWIĄC O WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM NIE MOŻNA NIE WSPOMNIEĆ O CZYSTYCH RZEKACH I JEZIORACH, NATURALNYCH LASACH. DLA KAJAKARZY RAJEM SĄ RZEKI : WISŁA, BRDA, WDA I DRWĘCA, PŁYNĄCE WŚRÓD MALOWNICZYCH I PEŁNYCH GRZYBÓW LASÓW, ŁĄK I PÓL. NA ŻEGLARZY CZEKAJĄ DUŻE AKWENY: ZALEW KORONOWSKI , ZALEW WŁOCŁAWSKI,JEZIORO GOPŁO CZY JEZIORA POJEZIERZA BRODNICKIEGO. ZNAJDUJĘ SIĘ KILKA PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH: BRODNICKI PARK KRAJOBRAZOWY, GOSTYCYŃSKO-WŁOCŁAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY, KRAJEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY, NADGOPLAŃSKI PARK TYSIĄCLECIA, TUCHOLSKI PARK KRAJOBRAZOWY, WDECKI PARK KRAJOBRAZOWY, ZESPÓŁ PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH CHEŁMIŃSKIEGO I NADWIŚLAŃSKIEGO.
WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE PO PROSTU TRZEBA ODWIEDZIĆ, TO GOŚCINNY DLA TURYSTÓW REGION A WYJEŻDŻAJĄC TRZEBA , ZABRAĆ DO DOMU – RAZEM Z DOBRYMI WSPOMNIENIAMI – TORUŃSKI PIERNIK, LUB SŁOIK ŚLIWKOWYCH POWIDEŁ Z DOLINY DOLNEJ WISŁY.

 B
BISKUPIN I OKOLICE
 BISKUPIN – TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ ZNANYCH REZERWATÓW ARCHEOLOGICZNYCH W EUROPIE. PREZENTUJE ON POZOSTAŁOŚCI DREWNIANEGO OSIEDLA KULTURY ŁUŻYCKIEJ SPRZED 2 700 LAT. BADANIE WYKOPALISKOWE ROZPOCZĘŁY SIĘ W 1934 R. W ICH WYNIKU ODKRYTO DREWNIANE KONSTRUKCJE OSIEDLA, ZACHOWANE W STANIE IDEALNYM. W PAWILONIE MUZEALNYM OBEJRZEĆ MOŻNA STAŁĄ WYSTAWĘ :”BISKUPIN I JEGO OKOLICA – 10 000 LAT HISTORII” POŚWIĘCONĄ ODKRYCIOM ARCHEOLOGICZNYM W BISKUPINIE. MOŻEMY DOWIEDZIEĆ SIĘ TAM NA TEMAT ŻYCIA CODZIENNEGO PRADAWNYCH MIESZKAŃCÓW, DZIEJÓW PIENIĄDZA, LEPIENIA NACZYŃ Z GLINY , WYROBU OZDÓB, ŁOWIECTWA  I TKACTWA.
  ŻNIN-MIASTO SPRZED  700 LAT MALOWNICZO POŁOŻONE MIĘDZY JEZIORAMI: ŻNIŃSKIM DUŻYM I ŻNIŃSKIM MAŁYM. MIEŚCI SIĘ TU KOŚCIÓŁ FARNY ŚW. FLORIANA Z XV W, SUFRAGANIA (KLASYCZNY DWÓR) ZBUDOWANY W 1795 R. W GOTYCKIEJ WIEŻY Z XV W , POZOSTAŁOŚCI DAWNEGO RATUSZA, MIEŚCI SIĘ OBECNIE MUZEUM ZIEMI PAŁUCKIEJ.
 NIE MOŻNA BY MÓWIĆ O ŻNINIE I NIE WSPOMNIEĆ O MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W WENECJI KOŁO ŻNINA. WZRASTAJĄCY RUCH TURYSTYCZNY SKŁONIŁ PKP DO URUCHOMIENIU PO 78 LATACH TRZECH PAR POCIĄGÓW OSOBOWYCH NA TRASIE ŻNIN – WENECJA – BISKUPIN -GĄSAWA. PODRÓŻ TĄ KOLEJKĄ PAROWĄ TO NIESAMOWITE PRZEŻYCIE. NA TRASIE KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ ZNAJDUJE SIĘ WIEŚ WENECJA ,GDZIE POCIĄG ZATRZYMUJE SIĘ PRZY RUINACH ZAMKU Z XIV , NALEŻAŁ ON DO POTĘŻNEGO WIELKOPOLSKIEGO RODU NAŁĘCZÓW.ZA PANOWANIA KRÓLA JAGIEŁŁY OSTATNIM PANEM ZAMKU BYŁ KASZTELAN NAKIELSKI MIKOŁAJ NAŁĘCZ CHWAŁOWICZ ZWANY DIABŁEM WENECKIM . KOLEJKA KOŃCZY BIEG W GĄSAWIE , NAJCIEKAWSZE ZABYTKI WSI TO: KOŚCIÓŁ Z MODRZEWIA ŚW. MIKOŁAJA (XVII W), DREWNIANA DZWONNICA Z PRZEŁOMU XVIII/XIX WIEKU.
BORY TUCHOLSKIE
BORY TUCHOLSKIE TO DRUGI CO DO WIELKOŚCI KOMPLEKS LEŚNY W POLSCE. DLA OCHRONY NAJWARTOŚCIOWSZEJ CZĘŚCI BORÓW TUCHOLSKICH UTWORZONO PARKI KRAJOBRAZOWE: TUCHOLSKI, WDECKI I ZABORSKI. W OBRĘBIE TUCHOLSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO ZNAJDUJĘ SIĘ OSIEM REZERWATÓW CHRONIĄCYCH UNIKATOWE EKOSYSTEMY I TORFOWISKOWE.  WYSTĘPUJĄ TU 43 GATUNKI ROŚLIN OBJĘTE CAŁKOWITĄ OCHRONĄ PRAWNĄ. A TAKŻE SARNY , JELENIE, DZIKI, I LISY. NAD BRZEGAMI JEZIOR MOŻNA SPOTKAĆ POLUJĄCĄ NA RYBY WYDRĘ, LUB BOBRA. ZAREJESTROWANO TU TAKŻE 134  GATUNKI PTAKÓW. W WIERZCHOLESIE WARTO ODWIEDZIĆ JEDEN Z NAJSTARSZYCH W EUROPIE REZERWATÓW (1827 R) –CISY STAROPOLSKIE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO.  ROŚLINNOŚĆ WODNĄ I TORFOWISKOWĄ CHRONIĄ M. IN. REZERWATY: JEZIORKA KOZIE, BAGNO GRZYBNA I ŹRÓDŁA RZEKI STĄŻKI. WŚRÓD JEZIOR NAJWIĘKSZE I NAJBARDZIEJ  ZNANE TO :CHARZYKOWSKIE,  ŻURSKIE I ZALEW KORONOWSKI. NAJPOPULARNIEJSZE MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNE TO: CHARZYKOWY , PIECZYSKA , RACIĄŻ , SOKOLE-KUŹNICA,  SWORNEGACIE, TLEŃ I ZAMRZENICA. DUŻĄ ATRAKCJĄ JEST TAKŻE RZEKA BRDA Z DOPŁYWAMI, KTÓRA TWORZY MALOWNICZY SZLAK KAJAKOWY, UZNAWANY  ZA JEDEN Z NAJCIEKAWSZY W EUROPIE. BORY TUCHOLSKIE TO WYMARZONY RAJ DLA : WĘDKARZY, GRZYBIARZY, AMATORÓW SPORTÓW WODNYCH CZY WYCIECZEK PIESZYCH LUB ROWEROWYCH. W MUZEUM BORÓW TUCHOLSKICH MOŻNA POGŁĘBIĆ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT PRZYRODY A TAKŻE OBEJRZEĆ CIEKAWE EKSPONATY PRZYRODY I FOLKLORU BOROWIACKIEGO. CIEKAWOSTKĄ SĄ ORYGINALNE INDIAŃSKIE PRZEDMIOTY UŻYTKOWE I OBRZĘDOWE, BROŃ ORAZ WYROBY ARTYSTYCZNE ZGROMADZONE W WYNYSŁOWIE W  MUZEUM SAT – OKHA. TERENY BORÓW TUCHOLSKICH OBFITUJĄ W LICZNE ZABYTKI ARCHITEKTURY SAKRALNEJ I ŚWIECKIEJ . INTERESUJĄCYM OBIEKTEM JEST XIX- WIECZNY AKWEDUKT W FOJUTOWIE, UMOŻLIWIAJĄCY SKRZYŻOWANIE DWÓCH DRÓG WODNYCH: CZERSKIEJ STRUGI I PŁYNĄCEGO NAD NIĄ WIELKIEGO KANAŁU BRDY. NIEODŁĄCZNYM MOTYWEM MIEJSCOWEGO KRAJOBRAZU SĄ PAMIĘTAJĄCE OKRESY DAWNEJ ŚWIETNOŚCI  DWORKI I PAŁACE .  Z KOŚCIOŁÓW NA UWAGĘ ZASŁUGUJĄ M.IN. . BUDOWLE W TUCHOLI, PRUSZCZU, BYSŁAWIU, GOSTYCYNIE. W ŁYSKOWIE MOŻNA OGLĄDAĆ GOŁĘBNIK Z 1863 ROKU. W  BORACH TUCHOLSKICH ODBYWA SIĘ WIELE IMPREZ KULTURALNYCH NP. DNI BORÓW TUCHOLSKICH, FESTIWAL MUZYKI MYŚLIWSKIEJ I WIEŻOWEJ CZY PRZEMARSZ BRACTWA KURKOWEGO.
BRODNICA
30 TYSIĘCZNE MIASTO NAD DRWĘCĄ, NALEŻY DO NAJPIĘKNIEJSZYCH MIAST POLSKI, LEŻY NA PRZEPIĘKNYM POJEZIERZU BRODNICKIM, W OBSZARZE ZIELONYCH PŁUC POLSKI. POJEZIERZE BRODNICKIE TO PONAD 100 JEZIOR O POWIERZCHNI PONAD 1 HA KAŻDE. TWORZĄ ONE NIEZWYKLE ATRAKCYJNE SZLAKI KAJAKOWE. NAD DRWĘCĄ PRZECINAJĄCĄ POJEZIERZE BRODNICKIE ZNAJDUJE SIĘ NAJWIĘKSZY W POLSCE ICHTIOLOGICZNY  REZERWAT PRZYRODY. BRODNICA MOŻE POSZCZYCIĆ SIĘ 700 LETNIĄ HISTORIĄ  . W MIEŚCIE ZACHOWAŁO SIĘ DUŻO CENNYCH ZABYTKÓW: ZAMEK KRZYŻACKI, BYŁA SIEDZIBA KOMTURII, WAROWNIA WYBUDOWANA W LATACH 1305-1339 , CZĘŚCIOWO ROZEBRANA PO 1785 ROKU. DO NAJCENNIEJSZYCH BUDOWLI NALEŻĄ : WIEŻA O WYSOKOŚCI OKOŁO 60 M , KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚW. KATARZYNY(1285-1370),KOŚCIÓŁ I KLASZTOR POREFORMACKI (1751), STARÓWKA Z RYNKIEM O KSZTAŁCIE TRÓJKĄTA I WIEŻĄ RATUSZOWĄ Z KOŃCA XIV  WIEKU, BRAMA CHEŁMIŃSKA, BRAMA MAZURSKA, SPICHLERZE ,PAŁAC ANNY WAZÓWNY. DO STAŁEGO KALENDARZA IMPREZ MIASTA WPISAŁY SIĘ TAKIE IMPREZY JAK: EKOLOGICZNY JARMARK Z KRÓLEWNĄ ANNĄ, POWITANIE LATA, NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NA ZAMKU, OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENKI „WYGRAJ SUKCES”, DNI DRWĘCY, FESTIWAL SZANTOWY ”BRAMA MAZUR”,  MIĘDZYNARODOWE  DZIECIĘCE SPOTKANIA CYRKOWE, BRODNICKIE LATO ARTYSTYCZNE, OGÓLNOPOLSKIE JESIENNE IMPRESJE ORKIESTR DĘTYCH, TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ,  FESTIWAL ARTYSTYCZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. BRODNICA TO MIASTO, W KTÓRYM HISTORIA ,NOWOCZESNOŚĆ I PIĘKNA PRZYRODA „CHODZĄ RAZEM POD RĘKĘ”
BYDGOSZCZ
BYDGOSZCZ TO NIELICZNE Z  MIAST POLSKI OTOCZONE ZE WSZYSTKICH STRON LASAMI. PRZYRODA TO WIELKI ATUT TEGO PONAD 660 LETNIEGO MIASTA( NADANIE PRAW MIEJSKICH W 1364 ROKU).MIASTO ZNAJDUJĘ SIĘ NA STYKU KILKU KRAIN GEOGRAFICZNYCH, PRZEZ KTÓRE PRZEPŁYWAJĄ CZTERY WIELKIE  CIEKI WODNE : BRDA, WISŁA ,PO  CZĘŚCI  NOTEĆ ORAZ ZBUDOWANY W LATACH 1772-1775 KANAŁ BYDGOSKI ŁĄCZĄCY WISŁĘ Z ODRĄ, BĘDĄCY CZĘŚCIĄ RZECZNEGO POŁĄCZENIA ZLEWISKA MORZA CZARNEGO Z MORZEM PÓŁNOCNYM. PRZEPIĘKNYM MIEJSCEM W BYDGOSZCZY JEST WYSPA MŁYŃSKA, ODNOWIONE BUDYNKI MŁYŃSKIE AMFITEATR, MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO, BLISKOŚĆ OPERY NOVA TO WSZYSTKO SPRAWIA, IŻ JEST TO NAJBARDZIEJ MALOWNICZY ZAKĄTEK MIASTA. SYMBOLEM MIASTA SĄ  SPICHRZE POCHODZĄCE Z LAT 1793-1800 W KTÓRYCH ZNAJDUJE SIĘ MIEDZY INNYMI BYDGOSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA „BYLOT”. NIEOPODAL MOŻEMY PODZIWIAĆ MAKIETĘ ZAMKU BYDGOSKIEGO. PRAWDZIWĄ PERŁĄ BYDGOSZCZY SĄ TEŻ SECESYJNE KAMIENICE NA UL. CIESZKOWSKIEGO PROJEKTU ZNANYCH BYDGOSKICH ARCHITEKTÓW. BYDGOSZCZ TO MIASTO OBIEKTÓW SAKRALNYCH NP. ŚREDNIOWIECZNA KATEDRA PW. ŚW. MARCINA I ŚW. MIKOŁAJA (1466-1502), NAJPIĘKNIEJSZY ZABYTEK GOTYKU NADWIŚLAŃSKIEGO Z KORONOWANYM PRZEZ PRYMASA STEFANA WYSZYŃSKIEGO  W 1966 ROKU I JANA PAWŁA II W 1999 ROKU OBRAZEM „MADONNY  BYDGOSKIEJ” - MATKI BOSKIEJ PIĘKNEJ MIŁOŚCI, POBERNARDYŃSKI GARNIZONOWY KOŚCIÓŁ  PW. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POKOJU, KOŚCIÓŁ KLARYSEK (NAJPIĘKNIEJSZA GOTYCKO-RENESANSOWA ŚWIĄTYNIA BYDGOSKA , ZBUDOWANA W LATACH 1582-1602 Z KTÓREJ CODZIENNIE KILKA RAZY ROZLEGA SIĘ HEJNAŁ BYDGOSKI), BAZYLIKA ŚW. WINCENTEGO A PAULO ZBUDOWANA W STYLU NEKLASYCYSTYCZNYM W LATACH 1925-1937 JAKO WOTUM DZIĘKCZYNNE ZA POWRÓT POMORZA DO POLSKI, NAJWIĘKSZY KOŚCIÓŁ W BYDGOSZCZY I JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH W KRAJU. WAŻNYMI SANKTUARIAMI BYDGOSZCZY SĄ TEŻ: SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ PIĘKNEJ MIŁOŚCI - „MADONNY BYDGOSKIEJ” PRZY KATEDRZE PW. ŚW. MARCINA I ŚW. MIKOŁAJA, SANKTUARIUM NOWYCH MĘCZENNIKÓW NA WYŻYNACH, GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ PAMIĄTKI PO KS. POPIEŁUSZCE ORAZ SANKTUARIUM RODZINNE MATKI BOSKIEJ PRZEDZIWNEJ NA PIASKACH.
BYDGOSZCZ TO STOLICA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO DOSKONAŁĄ LOKALIZACJĄ (ŚRODKOWO – ZACHODNIA CZĘŚĆ POLSKI), POSIADA MIĘDZYNARODOWY PORT LOTNICZY Z BEZPOŚREDNIMI POŁĄCZENIAMI MIN . DO WARSZAWY , LONDYNU CZY DUBLINA. BYDGOSZCZ  TO MIASTO SPORTU I MUZYKI. OD PONAD 10 LAT ORGANIZUJĘ SIĘ GRAND PRIX W ŻUŻLU , W 2002 MIASTO WSPÓŁORGANIZOWAŁO MISTRZOSTWA EUROPY   W LEKKOATLETYCE, A W 2004 R SPAR EUROPEAN  CUP, W 2008 R MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW W LEKKOATLETYCE. WIZYTÓWKĄ  MIASTA SĄ TEŻ SPORTY WODNE : WIOŚLARSTWO . KAJAKARSTWO ORAZ ZESPOŁY :KOSZYKÓWKI ARTEGO ORAZ SIATKÓWKI MĘŻCZYZN DELECTA I KOBIET CENTROSTAL, KTÓRYCH ROZGRYWKI ODBYWAJĄ SIĘ W NOWOCZESNEJ HALI WIDOWISKOWO- SPORTOWEJ  ŁUCZNICZKA. DZIAŁAJĄ TU DWIE SCENY NARODOWE : FILHARMONIA POMORSKA I OPERA NOVA. ORGANIZOWANE SĄ TU TAKIE IMPREZY JAK: BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNE , BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY,  MÓWIĄC O BYDGOSZCZY NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ ISTOTNEGO FAKTU, IŻ NALEŻY DO MIAST O NAJWIĘKSZEJ LICZBIE I POWIERZCHNI PARKÓW W POLSCE. NA OBRZEŻACH MIASTA POŁOŻONY JEST 830 HEKTAROWY LEŚNY PARK KULTURY I WYPOCZYNKU W MYŚLĘCINKU  NA TERENIE KTÓREGO ZNAJDUJĘ SIĘ  JEDEN Z NIELICZNYCH W POLSCE OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH WYSPECJALIZOWANYCH W HODOWLI ZWIERZĄT KRAJOWYCH- OGRÓD FAUNY POLSKIEJ ORAZ OGRÓD BOTANICZNY I ROŚLIN GÓRSKICH.
C
CHEŁMNO
MIASTO POŁOŻONE MALOWNICZO NA DZIEWIĘCIU WZGÓRZACH WYSOCZYZNY CHEŁMIŃSKIEJ, BYŁO NIEGDYŚ STOLICĄ HISTORYCZNEJ ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ. PIERWSZA PISEMNA WZMIANKA O TYM MIEŚCIE POJAWIŁA SIĘ W 1065 R. ZASŁYNĘŁO Z NADANEGO PRZEZ ZAKON KRZYŻACKI PRZYWILEJU LOKACYJNEGO, TZW. PRAWA CHEŁMIŃSKIEGO , KTÓRE STAŁO SIĘ WZOREM DO LOKOWANIA PONAD 200 MIAST I 1364 WSI AŻ DO XVIII WIEKU. ATRAKCJE CHEŁMNA POCHODZĄ GŁOWNIE Z XIII-XV WIEKU. NAJCENNIEJSZE Z NICH TO : W PEŁNI ZACHOWANY  SZACHOWNICOWY UKŁAD ULIC. ŚREDNIOWIECZNE MURY OBRONNE O DŁUGOŚCI  2 270 M, GOTYCKO- RENESANSOWY RATUSZ Z UMIESZCZONĄ NA NIM ŚREDNIOWIECZNĄ MIARĄ DŁUGOŚCI, TZW. PRĘTEM CHEŁMIŃSKIM LICZĄCYM 4,35 M ORAZ 6 GOTYCKICH KOŚCIOŁÓW.  W JEDNYM Z NICH W KOŚCIELE FARNYM PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP ZNAJDUJĄ SIĘ RELIKWIE ŚW. WALENTEGO. TO DZIĘKI NIM CHEŁMNO STAŁO SIĘ MIASTEM ZAKOCHANYCH, A 14 LUTEGO JEST TU OBCHODZONY WYJĄTKOWO HUCZNIE.
CIECHOCINEK
CIECHOCINEK CZYLI PERŁA POLSKICH UZDROWISK O RENOMIE SIĘGAJĄCEJ DALEKO POZA GRANICE KRAJU. DZIAŁALNOŚĆ  LECZNICZA PROWADZONA TU JEST OD PONAD 170 LAT. JEGO HISTORIA WIĄŻE SIĘ ZE ŹRÓDŁAMI SOLANKI. ( WODĘ WYKORZYSTUJE SIĘ DO KĄPIELI LECZNICZYCH, INHALACJI, IRYGACJI I DO CELÓW PITNYCH – „KRYSTYNKA”)TO JEJ UNIKALNE WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE STAŁY SIĘ  BODŹCEM DLA ROZWOJU MIASTA. ROK 1836  TO PIERWSZY ROK DZIAŁALNOŚCI UZDROWISKOWEJ CIECHOCINKA. GŁÓWNYM ATUTEM MIASTA JEST MIKROKLIMAT , SZCZEGÓLNIE MOCNO ODCZUWALNY PRZY DREWNIANYCH TĘŻNIACH SŁUŻĄCYCH DO ODPAROWANIA WODY Z SOLANKI. TO NAJWIĘKSZA W EUROPIE TEGO TYPU KONSTRUKCJA. USTAWIONE W KSZTAŁCIE PODKOWY TRZY POTĘŻNE BUDOWLE O PODSTAWIE Z OKOŁO 7 000 WBITYCH W ZIEMIĘ DĘBOWYCH PALI WYPEŁNIONE SĄ TARNINĄ NA ŚWIERKOWO- SOSNOWEJ KONSTRUKCJI, PO KTÓREJ SPŁYWA SOLANKA.. NIEDALEKO TĘŻNI ZNAJDUJE SIĘ ZABYTKOWA WARZELNIA SOLI  W KTÓREJ OD 170 LAT WYTWARZA SIĘ CIECHOCIŃSKI  SZLAM I ŁUG LECZNICZY. ZNAJDZIEMY TAM RÓWNIEŻ MUZEUM Z EKSPONATAMI ZWIĄZANYM Z WARZELNICTWEM SOLI  ORAZ DZIAŁALNOŚCIĄ UZDROWISKOWĄ CIECHOCINKA. SPOTKANIA NA SŁYNNYM DEPTAKU CIECHOCIŃSKIM , SPACERY WZDŁUŻ DYWANÓW KWIATOWYCH , ODPOCZYNEK W JEDNYM Z CZTERECH PARKÓW (ZDROJOWYM, TĘŻNIOWYM, SOSNOWYM , TYSIĄCLECIA) ORZEŹWIENIE PRZY FONTANNACH NP. SŁAWNYM GRZYBKU CZY JASIU I MAŁGOSI DOSKONALE ROBIĄ NA SKOŁATANE ZDROWIE. DO ATRAKCJI CIECHOCINKA NALEŻY ZALICZYĆ:  ODRESTAUROWANY DWOREK PREZYDENTA RP Z PAMIĄTKAMI PO I. MOŚCICKIM, CERKIEW PW. ŚW. MICHAŁA ANIOŁA ARCHANIOŁA, DREWNIANY TEATR LETNI Z 1891 ROKU, PIJALNIA WÓD MINERALNYCH W PARKU ZDROJOWYM(1880-1881), NIETYPOWA DLA CIECHOCINKA MUSZLA KONCERTOWA ZBUDOWANA W 1909 R W STYLU ZAKOPIAŃSKIM. CIECHOCINEK TO TAKŻE FESTIWALE DO NAJBARDZIEJ ZNANYCH NALEŻĄ: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI I KULTURY ROMÓW, FESTIWAL PIOSENKI MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ, FESTIWAL OPEROWO- OPERETKOWY, SPOTKANIA Z FOLKLOREM KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ, BLUES BEZ BARIER.
G
GOLUB – DOBRZYŃ
GOLUB-DOBRZYŃ NIEWIELKIE MIASTO POŁOŻONE NAD DRWĘCĄ. SŁYNIE GŁOWNIE Z PRZEPIĘKNEGO ZAMKU KSIĘŻNICZKI ANNY WAZÓWNY, WZNIESIONEGO NA PRZEŁOMIE XIII I XIV WIEKU PRZEZ KRZYŻAKÓW. GOTYCKI ZAMEK PO PRZEBUDOWIE NABRAŁ CECH RENESANSOWYCH. ZNANY GŁOWNIE Z MIĘDZYNARODOWYCH TURNIEJÓW RYCERSKICH, KONKURÓW KRASOMÓWCZYCH, WSPANIAŁEGO MUZEUM REGIONALNEGO Z DUŻĄ ILOŚCIĄ EKSPONATÓW PRZYBLIŻAJĄCYCH ZWIEDZAJĄCYM DAWNE DZIEJE , A TAKŻE Z HOTELU I KAWIARNI MIESZCZĄCYCH SIĘ NA ZAMKU. W SAMYM MIEŚCIE WARTYM OBEJRZENIA JEST CZTERNASTOWIECZNY GOTYCKI KOŚCIÓŁ, KAMIENICA W STYLU MANIERYSTYCZNYM, DREWNIANY DOM Z PODCIENIAMI Z DRUGIEJ POŁOWY XVIII WIEKU. NIEOPODAL POŁOŻONA JEST ZNANY W POLSCE OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI MIESZCZĄCY SIĘ W DZIEWIĘTNASTOWIECZNYM PAŁACU DZIEWANOWSKICH. MIESZCZĄCE SIĘ TAM MUZEUM POSIADA LICZNE PAMIĄTKI ZWIĄZANE Z ŻYCIEM CHOPINA. ODBYWAJĄ SIĘ TU MIĘDZYNARODOWE KONKURSY PIANISTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. WE WSI PŁONNE MARIA DĄBROWSKA NAPISAŁA POWIEŚĆ „NOCE I DNIE”, A W MIEJSCOWOŚCI OBORY NA MALOWNICZYM WZGÓRZU POŁOŻONY JEST BAROKOWY KOŚCIÓŁ I KLASZTOR KARMELITÓW TRZEWICZKOWYCH TZW. KALWARIA OBORSKA ZE SŁYNNĄ FIGURĄ MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ. W OKOLICZNYCH WSIACH ZNAJDZIEMY RÓWNIE CIEKAWE OBIEKTY SAKRALNE NP., KOŚCIOŁY W RADOMINIE, OSTROWITEM, CIECHOCINIE, SOKOŁOWIE . NALEŻY TEŻ WSPOMNIEĆ , IŻ RZEKA DRWĘCA STANOWI ICHTIOLOGICZNY REZERWAT PRZYRODY I JEST UZNANYM W EUROPIE SZLAKIEM KAJAKOWYM.
GRUDZIĄDZ
GRUDZIĄDZ – MIASTO POŁOŻONE NA PRAWYM BRZEGU WISŁY. PIERWSZE WZMIANKI O NIM POCHODZĄ Z XI WIEKU. GRUDZIĄDZ POSIADA HISTORIĘ GŁOWNIE ZWIĄZANĄ Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZĄ I NAJWIĘKSZĄ W POLSCE TWIERDZĄ ZŁOŻONĄ Z 5 BASTIONÓW, 4 RAWELIN I CIĄGIEM 32 KILOMETRÓW PODZIEMNYCH CHODNIKÓW PRZECIWMINOWYCH. U SCHYŁKU WIEKU XIX POWSTAŁY FORTY MAŁEJ I WIELKIEJ KSIĘŻEJ GÓRY, FORT NOWA WIEŚ, PARSKI, TARPNO , DĄB, GAĆ , LASEK MIEJSKI I STRZEMIĘCIN. DZIŚ OPRÓCZ GOTYCKICH ZABYTKÓW I BAROKOWYCH KLASZTORÓW TURYŚCI MOGĄ ZWIEDZAĆ NIEMAL WSZYSTKIE FORTY A 3 MAJA I 11 LISTOPADA TAKŻE CYTADELĘ., KTÓRA POZOSTAŁA W RĘKACH WOJSKA. NIEWĄTPLIWĄ ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ JEST ZAKŁAD BALNEOLOGII, KTÓRY WYKORZYSTUJE ZŁOŻA TERMALNYCH ŹRÓDEŁ SOLANKOWYCH DO ZABIEGÓW LECZNICZYCH I KĄPIELI REKREACYJNYCH W JEDYNEJ W EUROPIE TĘŻNI SOLANKOWEJ ZAMKNIĘTEJ W PIRAMIDZIE.
I
INOWROCŁAW
SÓL STANOWI BOGACTWO TEGO MIASTA . PARK SOLANKOWY W FORMIE OGRODU FRANCUSKIEGO ROZCIĄGAJĄCY SIĘ NA 55 HA ZWANY SOLANKAMI I TĘŻNIE TO GŁÓWNE ATRAKCJE MIASTA.                                                                INOWROCŁAW WYRÓSŁ NA DRUGĄ PO CIECHOCINKU POTĘGĘ UZDROWISKOWĄ W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM. W PARKU  ZNAJDUJĄ SIĘ OBIEKTY SANATORYJNE Z XIX WIEKU, MALOWNICZE STAWY, MUSZLA KONCERTOWA A W ZACHODNIEJ CZĘŚCI TĘŻNIA SOLANKOWA. , UNIKALNE ZABYTKI PRZYRODY, OKAZY KLONÓW, JESIONÓW, KASZTANOWCÓW, DĘBÓW, DYWANY KWIATOWE. W ALEI DĘBÓW GWIAZD ROSNĄ DRZEWA ZASADZONE PRZEZ  MIN. IRENĘ KWIATKOWSKĄ, IRENĘ SZEWIŃSKĄ, WOJCIECHA KILARA, KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO, GRZEGORZA TURNAUA, BOGUSŁAWA LINDĘ. NA SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ ZASŁUGUJĘ ROMAŃSKI KOŚCIÓŁ PW. IMIENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z XII WIEKU,  KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚW. MIKOŁAJA Z XV WIEKU.
L
LUBOSTROŃ
ZALEDWIE KILKANAŚCIE KILOMETRÓW OD BYDGOSZCZY ZNAJDUJE SIĘ KLASYCYSTYCZNY PAŁAC W LUBOSTRONIU (1795-1800). JEST UNIKATOWYM ZABYTKIEM ARCHITEKTURY  I PAMIĄTKĄ PO PATRIOTYCZNYM RODZIE SKÓRZEWSKICH. DO KOMPLEKSU PAŁACOWEGO NALEŻY ZALICZYĆ RÓWNIEŻ 40 HA PARK. PAŁAC OBECNIE JEST INSTYTUCJĄ KULTURY , KTÓRA GROMADZI DOBRA KULTURY I UDOSTĘPNIA CAŁY TEREN ZESPOŁU PAŁACOWO- PARKOWEGO I SWOJE ZBIORY DO ZWIEDZANIA. PAŁAC JEST ORGANIZATOREM WIELU IMPREZ KULTURALNYCH I TURYSTYCZNYCH O CHARAKTERZE OGÓLNOPOLSKIM I MIĘDZYNARODOWYM. WART ZWIEDZANIA JEST PRZEPIĘKNY PARK PRZYLEGAJĄCY DO PAŁACU.
O
OSTROMECKO  
WE WSI ZNAJDUJE SIĘ OKAZAŁY ZESPÓŁ PAŁACOWO- ZAMKOWY NALEŻĄCY DO RODZINY SCHÖNBORN A OD 1890 DO 1945 DO RODZINY VON ALVENSLEBEN. W SKŁAD ZESPOŁU WCHODZĄ: BAROKOWY PAŁAC ZBUDOWANY OKOŁO ROKU 1730. NALEŻAŁ ON DO WOJEWODY POMORSKIEGO PAWŁA MICHAŁA MOSTOWSKIEGO., PAŁAC KLASYCYSTYCZNY ZBUDOWANY W 1849 ROKU WG  PROJEKTU KARLA FRIEDRICHA SCHINKELA. WOKÓŁ PAŁACÓW ROZCIĄGA SIĘ PARK KRAJOBRAZOWY W STYLU ANGIELSKIM ORAZ MAUZOLEUM GROBOWE WŁAŚCICIELI Z 1878 ROKU . NA WZNIESIENIU ZNAJDUJE SIĘ PRZEBUDOWANY W LATACH 1763-1764 KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MIKOŁAJA, STANISŁAWA I JANA CHRZCICIELA Z XIV WIEKU Z BAROKOWĄ WIEŻĄ. KOMPLEKS PAŁACOWY PO GENERALNYM REMONCIE WYGLĄDA OLŚNIEWAJĄCO. W OSTROMECKU ZNAJDUJE SIĘ ŹRÓDŁO WÓD ALKAICZNYCH „MARIA”. JEST SŁABO ZMINERALIZOWANEWODOROWĘGLANOWO - WAPNIOWE, Z DUŻĄ ZAWARTOŚCIĄ JONU SIARCZANOWEGO, NISKODOWE. MOŻE BYĆ WYKORZYSTYWANE W LECZENIU SCHORZEŃ JELIT, DRÓG MOCZOWYCH I U DIABETYKÓW.
S
STRZELNO I KRUSZWICA
W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA LEŻY NIEWIELKIE  MIASTO – STRZELNO, JEGO HISTORIA ŚCIŚLE POWIĄZANA JEST Z HISTORIĄ NORBERTANEK. WARTO ZOBACZYĆ TU ŚWIETNIE ZACHOWANY ZABYTEK ARCHITEKTURY ROMAŃSKIEJ – BAZYLIKĘ ŚW. TRÓJCY ORAZ ROTUNDĘ ŚW. PROKOPA. CIEKAWOSTKĄ SĄ ZNAJDUJĄCE SIĘ W BAZYLICE ROMAŃSKIEJ KOLUMNY NALEŻĄCE DO NAJCIEKAWSZYCH ZABYTKÓW TEGO OKRESU W POLSCE. PODOBNE KOLUMNY MOŻNA PODZIWIAĆ JESZCZE TYLKO W DWÓCH MIEJSCACH NA ŚWIECIE: W HISZPANII W SANTIEGO DE COMPOSTELLA( KATEDRA PW. ŚW. JAKUBA) I WE WŁOSZECH , W WENECJI (KATEDRA PW. ŚW. MARKA). CHOCIAŻ MAJĄ PONAD 800 LAT ZOSTAŁY ODSŁONIĘTA DOPIERO W 1964 ROKU. ROTUNDA ŚW. PROKOPA –NAJWIĘKSZA W  POLSCE BUDOWLA ROMAŃSKA , ZBUDOWANA NA PLANIE KOŁA. NA  WIEŻY KTÓREJ ZNAJDUJĄ SIĘ DO DZIŚ TRZY XVIII – WIECZNE DZWONY.
KRUSZWICA – MIASTO OWIANE CZAREM BAŚNI I LEGEND HISTORYCZNYCH O POPIELU, PIAŚCIE, MYSZACH. ROZPOZNAWANA PO CEGLANEJ, GOTYCKIEJ WIEŻY STOJĄCEJ NA WZGÓRZU U NASADY PÓŁWYSPU RZĘPOWSKIEGO ZWANEJ MYSIĄ WIEŻĄ. JEST ONA POZOSTAŁOŚCIĄ PO ZAMKU Z XVI WIEKU, KTÓRY STANOWIŁ SIEDZIBĘ STAROSTY I URZĘDÓW GRODZKICH. ZE SZCZYTU WIEŻY ROZCIĄGA SIĘ NIEZAPOMNIANY WIDOK NA MALOWNICZE ZATOCZKI I WYSEPKI JEZIORA GOPŁA I RÓWNINĘ KUJAWSKĄ.  OPRÓCZ WIEŻY ISTOTNYM ZABYTKIEM JEST ROMAŃSKA KOLEGIATA PW. ŚW. PIOTRA I PAWŁA- JEDEN Z NAJLEPIEJ ZACHOWANYCH ZABYTKÓW ARCHITEKTURY ROMAŃSKIEJ. MIASTO I OKOLICE MOŻNA ZWIEDZAĆ WYZNACZONYMI SZLAKAMI TURYSTYCZNYMI: PIESZYMI, ROWEROWYMI, WODNYMI I AUTOKAROWYMI, STATKIEM  WYCIECZKOWYM  „RUSAŁKA” , BĄDŹ GONDOLĄ. Z KAŻDEGO ŚRODKA LOKOMOCJI MOŻNA PODZIWIAĆ PIĘKNO FAUNY I FLORY NADGOPLAŃSKIEGO PARKU TYSIĄCLECIA, REZERWATU ORNITOLOGICZNO – KRAJOBRAZOWEGO. KRUSZWICA JEST WAŻNYM OŚRODKIEM TURYSTYCZNYM NA SZLAKU PIASTOWSKIM.
ŚWIECIE
JEDNO Z NAJSTARSZYCH MIAST POLSKI (1198R). ZWIEDZANIE ŚWIECIA MOŻNA ROZPOCZĄĆ OD ŚRÓDMIEŚCIA Z DUŻYM I NIECO POCHYLONYM RYNKIEM. OTOCZONYM UROCZYMI KAMIENICZKAMI WZNIESIONYMI W DRUGIEJ POŁOWIE XIX WIEKU, REPREZENTUJĄCYMI WSZYSTKIE STYLE ARCHITEKTONICZNE TYPOWE DLA TEGO OKRESU. PEREŁKĄ RYNKU JEST RATUSZ WYBUDOWANY W STYLU WIKTORIAŃSKIM W ROKU 1879, STYLIZOWANY NA OBRONNY ZAMECZEK Z WIEŻĄ I BLANKAMI..  W BUDYNKU RATUSZA MIEŚCI SIĘ IZBA REGIONALNA W KTÓREJ MOŻNA OGLĄDAĆ EKSPONATY ŚWIADCZĄCE O DŁUGIEJ I BURZLIWEJ HISTORII MIASTA. OCZARUJE NAS TAKŻE BAROKOWY KOŚCIÓŁ POBERNARDYŃSKI NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP Z PRZYLEGŁYMI ZABUDOWANIAMI KLASZTORNYMI. EFEKTOWNA JEST RÓWNIEŻ WIEŻA BRAMNA PROWADZĄCA DO ŚWIĄTYNI POCHODZĄCA Z 1800 R I BECZKOWO SKLEPIONE KRUŻGANKI. KOŚCIÓŁ SŁYNIE Z KOPII CUDOWNEGO OBRAZU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY ( ORYGINAŁ SPŁONĄŁ PODCZAS POŻARU). W WIDŁACH WDY I WISŁY ZNAJDUJE SIĘ NAJWIĘKSZA ATRAKCJA ŚWIECIA – RUINY POKRZYŻACKIEGO ZAMKU, JEDNEJ Z NIELICZNYCH WODNYCH FORTEC ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPY. WYBUDOWANY W STYLU WŁOSKIM STANOWI ZABYTEK NAJWYŻSZEJ KLASY. W ZNIESIONO GO W LATACH 1335-1350 NA PLANIE KWADRATU O BOKU 70 M , BYŁ SIEDZIBĄ KOMTURII. CHARAKTERYSTYCZNA DLA ZAMKU JEST KRZYWA WIEŻA ODCHYLONA O 0,5 METRA OD PIONU, JEST NAJWYŻSZĄ TEGO TYPU KONSTRUKCJĄ W POLSCE .WOKÓŁ GRUBYCH NA METR MURÓW POZOSTAWIONO PRZESTRZEŃ DO ĆWICZEŃ I TURNIEJÓW RYCERSKICH., W NAROŻNIKACH WYBUDOWANO CZTERY BASZTY. DZIŚ MOŻNA PODZIWIAĆ NAJBARDZIEJ REPREZENTACYJNĄ CZĘŚĆ ZAMKU- SKRZYDŁO PÓŁNOCNE , OBECNIE MIEŚCI SIĘ TAM OŚRODEK KULTURY DO ORGANIZACJI IMPREZ PLENEROWYCH . WARTYM OBEJRZENIA JEST KOŚCIÓŁ FARNY STOJĄCY W POBLIŻU MURÓW MIEJSKICH Z XIV WIEKU. ŚWIĄTYNIA ŁĄCZY W SOBIE KLIKA STYLÓW  ARCHITEKTONICZNYCH. GOTYCKIE JEST PREZBITERIUM Z SCHODKOWYM SZCZYTEM NATOMIAST ZACHODNIA WYSOKA CZWOROKĄTNA WIEŻA Z PROSTOKĄTNYM I OKNAMI ZAKOŃCZONA JEST ATTYKIEM TYPOWYM DLA RENESANSU. W ŚWIECIU ODBYWA SIĘ WIELE IMPREZ KULTURALNYCH NP.: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH, DNI ŚREDNIOWIECZA, JAZZ NA ŚWIECIE, MARATON PIOSENKI TURYSTYCZNEJ I STUDENCKIEJ.
T
TORUŃ
MIASTO , KTÓRE NALEŻY DO ELITARNEJ GRUPY MIEJSC WYRÓŻNIONYCH WPISEM NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO. TORUŃ ZOSTAŁA ZAŁOŻONY W XIII WIEKU PRZEZ KRZYŻAKÓW. SWÓJ CHARAKTER ZAWDZIĘCZA DOSKONALE ZACHOWANYM ZABYTKOM – GOTYCKIM KOŚCIOŁOM , BAROKOWYM SPICHRZOM , PRZEPIĘKNYM KAMIENICOM I SZEROKIEJ DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ. REPREZENTACYJNYMI BUDOWLAMI TORUNIA SĄ: RATUSZ STAROMIEJSKI WZNIESIONY W XIV  WIEKU, DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA, W KTÓRYM MIEŚCI SIĘ MUZEUM POŚWIECONE SŁAWNEMU ASTRONOMOWI, TORUŃSKIE PLANETARIUM I ORBITARIUM, KRZYWA WIEŻA (BUDOWA CEGLANA) ORAZ PIERŚCIEŃ XIX- WIECZNYCH UMOCNIEŃ REPREZENTOWANYCH  PRZEZ  M.IN. FORT IV. NIEWĄTPLIWĄ ATRAKCJĘ STANOWIĄ LICZNE KOŚCIOŁY NP. PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY , ŚW. DUCHA, DAWNY KOŚCIÓŁ EWANGELICKI NA RYNKU NOWOMIEJSKIM, ŚW. JAKUBA, KATEDRA ŚW. JANA, CZY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY. WARTO POLECIĆ TEŻ NADWIŚLAŃSKĄ PANORAMĘ MIASTA, SZCZYCĄCĄ SIĘ TYTUŁEM JEDNEGO Z „ SIEDMIU CUDÓW POLSKI” SYMBOLEM MIASTA JEST NIE TYLKO POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA NA RYNKU TORUŃSKIM  , ALE PRZEDE WSZYSTKIM SŁAWNE TORUŃSKIE PIERNIKI  NIE MAJĄCE SOBIE RÓWNYCH NA CAŁYM ŚWIECIE. BĘDĄC W TORUNIU TRZEBA KONIECZNIE ICH SPRÓBOWAĆ , A TAKŻE ODWIEDZIĆ DWA MIEJSCA IM POŚWIĘCONE:” WYSTAWĘ ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA” PREZENTOWANĄ W DOMU KOPERNIKA ORAZ ŻYWE MUZEUM PIERNIKA OTWARTE W KAMIENICY PRZY UL. RABIAŃSKIEGO. TORUŃ TO NIE TYLKO ZABYTKI ALE TEŻ PRĘŻNIE DZIAŁAJĄCY OŚRODEK KULTURALNY, MIEJSCE LICZNYCH WYSTAW, KONCERTÓW, FESTIWALI, MA DUŻĄ SZANSĘ BY W 2016 R STAĆ SIĘ EUROPEJSKĄ STOLICĄ KULTURY. DO LICZNYCH WYDARZEŃ KULTURALNYCH MOŻEMY ZALICZYĆ MIĘDZY INNYMI: FESTIWAL MUZYKI I SZTUKI KRAJÓW BAŁTYCKICH „PROBALTICA”, MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL  „ TORUŃ - MUZYKA I ARCHITEKTURA”, MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY KONTAKT. TORUŃ TO WAŻNY OŚRODEK AKADEMICKI, GŁOWNIE DZIĘKI UNIWERSYTETOWI  MIKOŁAJ KOPERNIKA  O ŚWIATOWEJ RENOMIE. TORUŃ TO MIEJSCE , GDZIE PRZESZŁOŚĆ SPOTYKA SIĘ Z TERAŹNIEJSZOŚCIĄ , A NAUKA Z KULTURĄ. PEŁNA UROKU STARÓWKA ZACHĘCA WSZYSTKICH DO SPACERÓW ŚLADAMI EUROPEJSKIEGO DZIEDZICTWA.
W
WŁOCŁAWEK
WŁOCŁAWEK NALEŻY DO „ŚREDNIOWIECZNYCH PEREŁ”- NAJSTARSZYCH MIAST W POLSCE. O STARYM RODOWODZIE MIASTA I CZASACH ŚWIETNOŚCI ŚWIADCZĄ  JEGO LICZNE ZABYTKI. KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NMP, WYBUDOWANA NA PRZEŁOMIE XIV I XV WIEKU JEST TYPOWĄ BUDOWLĄ GOTYCKĄ. NA SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ ZASŁUGUJĄ:  NAGROBEK BP. PIOTRA Z BNINA Z 1494 ROKU WYKONANY PRZEZ WITA STWOSZA ORAZ DREWNIANA FIGURA MATKI BOŻEJ Z POCZĄTKU XV WIEKU.   KOŚCIÓŁ ŚW. WITALISA WYBUDOWANY W 1330 ROKU JEST NAJSTARSZYM ZABYTKIEM ARCHITEKTONICZNYM WŁOCŁAWKA. NA UWAGĘ ZASŁUGUJĄ RÓWNIEŻ: KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA Z I POŁ. XVI WIEKU, DAWNA FARA MIEJSKA, ZESPÓŁ KLASZTORNY FRANCISZKANÓW Z XVII WIEKU Z KOŚCIOŁEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH , PAŁAC BISKUPI Z I POŁ. XIV WIEKU, CZARNY SPICHRZ WZNIESIONY NA PRZEŁOMIE XVIII I XIX WIEKU , JEDYNA DREWNIANA BUDOWLA TEGO TYPU ZACHOWANA W MIEŚCIE. DUŻĄ ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ JEST TEŻ SKANSEN W KŁÓBCE, OBEJMUJĄCY OBIEKTY ZABYTKOWEJ ARCHITEKTURY KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ. MOŻNA OBEJRZEĆ W NIM NP.  CHATĘ Z 1760 ROKU, KUŹNIĘ Z 1850 ROKU I  WIATRAKO - KOŹLAK Z OKOŁO 1870 ROKU. WŁOCŁAWEK , OTOCZONY LASAMI TO RAJ DLA AMATORÓW PIESZYCH WYCIECZEK CZY RAJDÓW, DUŻYM POWODZENIEM CIESZĄ SIĘ TEŻ SPŁYWY KAJAKOWE PO WIŚLE I SKRWIE. DLA WIELBICIELI NATURY WYJĄTKOWYM MIEJSCEM JEST ZABYTKOWY PARK MIEJSKI IM. H. SIENKIEWICZA . DUŻE WRAŻENIE WYWRĄ NA PEWNO PRZEPIĘKNE DYWANY KWIATOWE . Z MIASTEM GRANICZY GOSTYCYŃSKO- WŁOCŁAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY I LICZNE JEZIORA  W TYM JEZIORO RAKUTOWSKIE -EUROPEJSKA OSTOJA PTAKÓW WODNYCH. ZAMIESZKUJĄ TU SOKOŁY WĘDROWNE ! MIASTO ZNANE JEST ZE SWOICH SPORTOWYCH WYCZYNÓW: KOSZYKARZY, WIOŚLARZY, LEKKOATLETÓW, JUDOKÓW . OD KILKU LAT WŁOCŁAWEK JEST STOLICĄ  TAŃCA BREAK, A IMPREZA „BREAK SEASSION „ Z KONKURSAMI TAŃCA HIP –HOP, BREAKDANCE I FUNKY STAŁA SIĘ WIELKĄ ATRAKCJĄ. CO ROKU ODBYWAJĄ SIĘ TEŻ  HUCZNIE DNI WŁOCŁAWKA. MOŻNA TEZ KUPIĆ TU SŁYNNY FAJANS WŁOCŁAWSKI, ZDOBIONY RĘCZNIE MALOWANYMI TRADYCYJNYMI KUJAWSKIMI WZORAMI. NIEDALEKO OD WŁOCŁAWKA LEŻY WIENIEC- ZDRÓJ, KTÓRY SŁYNIE Z CZYSTEGO POWIETRZA ORAZ ZŁÓŻ WÓD SIARCZANOWO –CHLORKOWO -SODOWO-FLUORKOWO – SIARKOWYCH I BOROWINY.
Z
ZAMKI
ZAMEK W BRODNICY
WZNIESIONY W LATACH 1305-1339 BYŁ SIEDZIBĄ KOMTURÓW KRZYŻACKICH. ZOSTAŁ WNIESIONY NA PLANIE KWADRATU , SKŁADAŁ SIĘ Z 4 SKRZYDEŁ TWORZĄCYCH WEWNĘTRZNY DZIEDZINIEC. DO DZIŚ POZOSTAŁY ZACHOWANE ZARYSY MURÓW I CZĘŚCIOWO PIWNICE, WYSOKA 54- METROWA OŚMIOBOCZNA WIEŻA, ZACHOWANY CZĘŚCIOWO BUDYNEK BRAMY ORAZ DUŻE PARTIE MURÓW OBRONNYCH PRZEDZAMCZA.

ZAMEK W GOLUBIU – DOBRZYNIU
 ZOSTAŁ WZNIESIONY W LATACH 1300-1330 W MIEJSCU POPRZEDNIEGO DREWNIANEGO KRZYŻACKIEGO, BYŁ SIEDZIBĄ KOMTURA. OD 1466 STAŁ SIĘ SIEDZIBĄ STAROSTÓW GOLUBSKICH. ZA RZĄDÓW ANNY WAZÓWNY ZMIENIŁ WYGLĄD Z GOTYCKIEJ WAROWNI NA REZYDENCJĘ PAŁACOWĄ. ZY ZOSTAŁ ODBUDOWANY W LATACH   1947-1953 .ZAMEK ZOSTAŁ WZNIESIONY NA PLANIE KWADRATU I SKŁADAŁ SIĘ Z CZTERECH SKRZYDEŁ, TWORZĄCYCH WEWNĄTRZ DZIEDZINIEC. PRZY WSCHODNIM SKRZYDLE USYTUOWANE BYŁY DWIE BASZTY , FLANKUJĄCE WIEŻĘ BRAMNĄ. OD WSCHODU DO ZAMKU PRZYLEGAŁO ROZLEGŁE PRZEDZAMCZE, DODATKOWO CHRONIONE GŁĘBOKĄ FOSĄ.

ZAMEK W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM
ZAMEK ZOSTAŁA ZBUDOWANY OKOŁO 1234 ROKU JAKO DREWNIANA SIEDZIBA KONWENTU PRZEZ MISTRZA KRAJOWEGO HERMANA VON BALKA. MUROWANY ZAMEK ZOSTAŁ WYBUDOWANY W LATACH 1305- 1330 . ZOSTAŁ WIELOKROTNIE  ZNISZCZONY  MIN. PODCZAS WOJEN SZWEDZKICH , ZOSTAŁ USYTUOWANY NA PRZESMYKU DWÓCH JEZIOR . SKŁADAŁ SIĘ Z 4 DWUPIĘTROWYCH SKRZYDEŁ POŁĄCZONYCH ZE SOBĄ NA ROGACH 4 BASZTAMI .POSIADAŁ TEŻ OŚMIOBOCZNĄ WIEŻE SYGNALIZACYJNO- OBRONNĄ O ŚREDNICY 12 METRÓW. DO CZASÓW WSPÓŁCZESNYCH POZOSTAŁY POTĘŻNE RUINY ZAMKU , CZĘŚCIOWO ZREKONSTRUOWANE.

ZAMEK W TORUNIU
W II POŁOWIE XIII WIEKU ZOSTAŁ WYBUDOWANY KAMIENNO- CEGLANY ZAMEK, BYŁ SIEDZIBĄ KOMTURA I KONWENTU. PIERWSZYM KOMTUREM BYŁ OTTO , A OSTATNIM ALBRECHT KALB. 8 LISTOPADA 1454 ROKU ZAMEK ZOSTAŁ ZDOBYTY I ZNISZCZONY PRZEZ MIESZCZAN TORUŃSKICH I CZŁONKÓW ZWIĄZKU PRUSKIEGO. ZAMEK ZOSTAŁ ZAŁOŻONY NA PLANIE ZAMKNIĘTEJ PODKOWY. SKŁADAŁ SIĘ Z ZAMKU GŁÓWNEGO, PRZEDZAMCZA I PRZEDMURZA Z 3 LUB 4 BRAMAMI. CAŁY KOMPLEKS OTOCZONY BYŁ  MOKRĄ FOSĄ. Z DAWNEGO ZAMKU DO DZIŚ POZOSTAŁY JEDYNIE : CAŁE  ODCINKI MURÓW, PRZEDZAMCZA, ZAMKU GŁÓWNEGO , MURY FOS, FOSY , WIEŻA SANITARNA TZW. DANSKER, PIWNICE ZAMKU GŁÓWNEGO, BRAMA MENNICZA, RELIKTY 2 BRAM ORAZ CZĘŚCIOWO KRUŻGANKI

ZAMEK BIERZGŁOWSKI
MUROWANY ZAMEK KRZYŻACKI ZOSTAŁ WZNIESIONY W LATACH 1263-1270. W XIX WIEKU OBIEKT ZNAJDOWAŁ SIĘ W RĘKACH PRYWATNYCH , OD 1929 ROKU ZOSTAŁ WYDZIERŻAWIONY PRZE BISKUPA CHEŁMIŃSKIEGO STANISŁAWA WOJCIECHA OKONIEWSKIEGO. OBECNIE ZNAJDUJE SIĘ W NIM DIECEZJALNE CENTRUM KULTURY. BUDOWLA SKŁADAŁA SIĘ Z ZAMKU GŁÓWNEGO WZNIESIONEGO NA PLANIE CZWOROBOKU Z DWOMA PROSTOPADŁYMI DO SIEBIE SKRZYDŁAMI: POŁUDNIOWYM I ZACHODNIM ORAZ PRZYLEGAJĄCEGO PRZEDZAMCZA, OD POŁUDNIA ZNAJDOWAŁA SIĘ BRAMA WJAZDOWA Z PRZEDZAMCZA DO ZAMKU GŁÓWNEGO Z PORTALEM Z OKOŁO 1305 ROKU , W KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ BARDZO CENNA I TAJEMNICZA CERAMICZNA PŁASKORZEŹBA. PRZEDZAMCZE ODDZIELONE BYŁY OD ZAMKU MOKRĄ FOSĄ.
 
    OBSZAR OBECNEGO WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO CHARAKTERYZOWAŁ SIĘ W PRZESZŁOŚCI DUŻĄ RÓŻNORODNOŚCIĄ KULTUROWĄ, POLITYCZNĄ I ADMINISTRACYJNĄ. W SKŁAD JEGO WESZŁY TERYTORIA, KTÓRYCH DZIEJE NA PRZESTRZENI WIEKÓW BYŁY ZRÓŻNICOWANE. KONSEKWENCJE TEGO SĄ WIDOCZNE DO DZIŚ I PRZEJAWIAJĄ SIĘ CHOĆBY W ZŁOŻONOŚCI NAZWY WOJEWÓDZTWA, ZACHOWANIU ZRÓŻNICOWANYCH REGIONALNYCH I LOKALNYCH ATRYBUTÓW TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ, ODRĘBNOŚCIĄ ZACHOWANYCH MATERIALNYCH I NIEMATERIALNYCH DÓBR KULTURY, CZY RÓŻNORODNOŚCIĄ KRAJOBRAZU KULTUROWEGO.


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz