RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

ZAMEK W KWIDZYNIE



ZAMEK W KWIDZYNIE






Witam i zapraszam na wycieczkę do Kwidzyna. Jadąc na północ natknęliśmy się na miasteczko Kwidzyn. Słysząc wcześniej że jest tu zamek Krzyżacki postanowiliśmy się zatrzymać na zwiedzanie.









Z centrum do zamku musieliśmy lawirować między blokami i to był jedyny minus naszej wycieczki, okazało się że najlepszym dojazdem do zamku jest wjazd do miasta od północy ze strony Malborka.









Od mieszkańców dowiedziałem się że faktycznie  nie jest to zamek Krzyżacki ale kompleks zamkowo katedralny Kapituły Pomezańskiej.
Kwidzyński zamek jest wyjątkowy z dwóch powodów.







Po pierwsze jest to tak naprawdę zespół zamkowo-katedralny łączący w jedną fortecę katedrę obronną i zamek. Po drugie twierdza ta szczyci się prawdopodobnie  najwspanialszym wychodkiem na świecie. 







Ten super wychodek to tak zwane Gdanisko, czyli ufortyfikowana wieża ulokowana w pewnej odległości od zamku i połączona z nim gankiem. I właśnie oparty na pięciu arkadach ganek czyni kwidzyńskie gdanisko tak pięknym i wyjątkowym widokiem. 





Jest bowiem najdłuższym najbardziej malowniczym połączeniem zamku z obronnym sraczem. Zespół zamkowo-katedralny został zbudowany  w XIVw. jako jednolity obiekt obronny. Czteroskrzydłowy zamek przylega do Katedry, a po przeciwległej stronie jest połączony długim na 50 metrów gdaniskiem z wieżą sanitarną. 






Z kolei po bokach zamku zachowały się z jednej strony wysoka na 55 metrów wieża – stołp pełniący teraz funkcję dzwonnicy, a z drugiej strony wieża studzienna z ocembrowaną studnią.









Obecnie w zamku mieści  się Muzeum Zamkowe. Prezentowane są tam zbiory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze.








W udostępnionych do zwiedzania piwnicach zobaczymy średniowieczne działa i narzędzia tortur m. in. Szafę Juranda –skrzynię tortur z filmu Krzyżacy.  W salach na I piętrze zgromadzono bogatą kolekcję gotyckich rzeźb sakralnych oraz ciekawy zbiór skrzyń  i zdobionych szkatuł.  






Całe II piętro zajmuje dział etnograficzny. Tam znajdziemy XIX-wieczny sprzęt, narzędzia rolnicze i garnki. Niskie poddasze to kraina wypchanych zwierząt, rodzimych i egzotycznych.
Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć trzeba ogromną czaszkę tura, fragment kła mamuta i jajo dinozaura.





Prawdziwą ozdobą zamku jest dziedziniec z dwukondygnacyjnym  krużgankiem arkadowym. Ze względu na świetną akustykę tego miejsca, latem odbywają się tu różne imprezy kulturalne.








Równie wspaniała jest Katedra pochodząca  z VI wieku. Jest to bazylika podobnie jak zamek murowana z cegły. Trójnawowa katedra (podobno ma 35 m. wysokości) przytłacza zamek swym ogromem. Patronem Katedry jest  Św. Jan Ewangelista, którego wizerunek widnieje na obrazie  mozaikowym z 1380 roku wiszącym ponad kruchtą. 



W przestronnym wnętrzu giną sprzęty, rzeźby i inne przedmioty. Katedra wydaje się pusta , chociaż zgromadzono w niej mnóstwo zabytków. W jej wnętrzu uwagę zwraca cenne wyposażenie m. in. przepiękny ołtarz, rzeźbiony dębowy tron biskupi, lub cela w której kazała się zamurować żywcem błogosławiona Dorota z Mątwów. Na górze, w tzw. górnym kościele można oglądać XV wieczne  freski przedstawiające dostojników kościelnych i krzyżackich.


Historia Kwidzyna , jego zabytki i malownicze okolice są wystarczającym powodem do przyjazdu nawet dla najbardziej wybrednych turystów.




SERDECZNIE ZAPRASZAM






FILM WIDEO - OBRAZY

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz