RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

GRUDZIĄDZ spichrze nad Wisłą


GRUDZIĄDZ
spichrze nad Wisłą   



 Pomimo burzliwej historii, w Grudziądzu zachowało się wiele zabytków wartych obejrzenia, które przyciągają swoją niepowtarzalnością, różnorodnością architektoniczną oraz niezaprzeczalnym urokiem. 
Proponuję zwiedzanie Grudziądza z uwzględnieniem najciekawszych zabytków architektury. Nasz spacer po starym mieście rozpoczynamy od  największego  placu Grudziądza - Alei 23 Stycznia. 
Dawniej był to Rynek Zbożowy i najpiękniejsza w okresie międzywojennym dzielnica handlowa. 

Dzisiaj, w wolnych chwilach, Grudziądzanie chętnie tutaj odpoczywają i spacerują. Z tego miejsca widoczne są pozostałości murów miejskich
 Wzniesione na początku XIV w. mury pod koniec XIX wieku, wskutek rozbudowy miasta, częściowo rozebrano. 
Zachował się południowo-wschodni narożnik z przyziemiem baszty, a w ciągu murów południowych zachowała się wieżyczka wodociągowa, którą czerpano wodę z kanału Trynka (obecnie płynie pod ziemią).

Idąc w dół przy kanale Trynki ukazuje nam się na skarpie pięknie wkomponowany Klasztor Benedyktynek. Pierwszy klasztor zbudowany w 1631r. został spalony w czasie potopu szwedzkiego. Obecny, barokowy, pochodzi z lat 1728-1731.  

Obecnie swoją siedzibę ma tutaj muzeum. Gmach ma kształt nieregularny, w kształcie litery „L’. Krótszym skrzydłem połączony z kościołem Św. Ducha.
  Kamiennym deptakiem dochodzimy do jedynej ocalałej bramy..

W pobliżu Bramy Wodnej pośrodku fontanny stoi rzeźba Flisaka. Dawniej flisakami byli chłopi ze wsi nad Wisłą, którzy spławiali towary rzeką. 
Obok pomnika można zobaczyć tabliczki z nazwami ul. Grudziądzkiej, które były lub są umieszczone w innych miastach w Polsce i Europie.

 Brama Wodna z początku XIV w., dawniej zamykana broną (dzisiejsza brona pełni funkcję ozdobną). Spalona w 1659 r. oraz w 1945r., po wojnie gruntownie odbudowana. 
Bramą wbudowaną we fragment murów miejskich wjeżdżano do miasta i zamku z Placu Portowego (błoni nadwiślańskich).    Wskutek odbudowy przekształcono jej elewację od strony miasta, przez co straciła gotycki i obronny charakter. Przechodząc przez bramę po prawej mijamy Klasztor-muzeum godne zwiedzenia, na wprost wchodzimy w historyczną ul. Spichrzową 

Pierwszy murowany spichlerz powstał w 1341 roku i wraz z pozostałymi stanowił, podobnie jak dziś, zwarty ciąg. Te monumentalne budynki spełniały wówczas funkcję magazynów zbożowych oraz obronną, zaś po przekształceniu w XIX i XX w. kilku z nich – również mieszkalną. Większość spichrzy pochodzi z XVI-XVIII w. 

Od strony Wisły budynki są wielokondygnacyjne, podparte wysokimi szkarpami, od strony miasta (ul. Spichrzowej) przeważnie dwukondygnacyjne. Wewnątrz spichrzy doskonale zachowane są konstrukcje drewniane i stropy belkowe.

 Ul. Reja dochodzimy do Rynku Głównego. Placu w kształcie prostokąta wybrukowanego w 1843 r. kostką granitową i bazaltową, z odejściem ośmiu ulic w czterech rogach. Dawniej na Rynku stał gotycki ratusz (do 1851 r.), kościół ewangelicki im. Króla Fryderyka II (1785-1899 r.), zaś do II wojny w zachodniej pierzei luksusowy hotel i restauracja „Królewski Dwór”.  Zniszczone kamieniczki w 1945 r., zostały odbudowane w stylu barokowym. 

Do dziś w pierzei północnej zachowała się kamienica z przełomu XVI i XVII w. "Pod Łabędziem", powstała z połączenia wspólną fasadą 2 kamienic. W centralnej części rynku stoi
pomnik "Żołnierza Polskiego", postawiony na miejscu Pomnika Niepodległości, zniszczonego w 1939 r. przez hitlerowców.

Z rynku udajemy się ul. Kościelną w stronę Kościoła Farnego . Budowę kościoła rozpoczęto w 1286r. W Kolegiacie odbywały się obrady sejmiku generalnego. Podczas okupacji szwedzkiej 1655-59 kościół został zniszczony w pożarze. W 1728r.gruntownie odnowiono kościół w stylu barokowym. 

W środku zobaczymy bardzo dużo przepięknych rzeżb  i obrazów m.in. łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w. w srebrnej sukience, trybowanej z pocz. XVIII w., wzbogacony o dwie pozłacane korony poświęcone 9.03.2002 r. przez Jana Pawła II. 
Przed ołtarzem z prawej strony XIII-wieczną chrzcielnicę typu gotlandzkiego, zdobioną ornamentem kwiatowym, smokami i maszkaronami, z romańską czarą granitową.   Na uwagę zasługują też dwie kropielnice granitowe, średniowieczne z XIII/XIV w. w kruchcie i pod wieżą.
Przy ul. Ratuszowej znajduje się Kolegium ufundowane przez wojewodę chełmińskiego Jana Działyńskiego wzniesione w latach 1647-1725.  W sieni na sklepieniu znajduje się  XVIII-wieczna  polichromia z namalowaną iluzjonistycznie kopułą.  Od 1897 r. do dziś swoją siedzibę ma tu Urząd Miejski. Z barokowej wieży od 22 VII 1956 roku grany jest hejnał grudziądzki kompozycji kpt. Stanisława Szpuleckiego.
 
 Obok znajduje się  Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego i wraz z kolegium stanowi kompleks ufundowany przez Jana Działyńskiego, który jezuitów sprowadził do Grudziądza w 1622 r. Kościół budowany w latach 1648-1723 w stylu barokowym. 
Od południa z prezbiterium prowadziło przejście do kolegium, od północy zakrystia z lożą na piętrze. Na uwagę zasługuje bogaty wystrój wnętrza, jednolity regencyjny, oraz rzeźby, obrazy i naczynia liturgiczne z XVII i XVIII w. i cztery konfesjonały z XVIII w. ze scenami pasyjnymi.

W pobliżu znajduje się Plac Miłośników Astronomii z pomnikiem Mikołaja Kopernika pośrodku. Pomnik postawiony w 1972 r. upamiętnia wystąpienie sławnego astronoma na jednym z sejmików Prus Królewskich w Grudziądzu, gdy w dniu 21 marca 1522 roku wygłosił swój słynny traktat o monecie.

Z placu udajemy się ul. Tkacką i Zamkową na górę zamkową.  Na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu, w latach 1250–1299 Zakon Krzyżacki wzniósł Zamek. Krzyżacka warownia na planie nieregularnego czworoboku swym wyglądem przypominała zamek w Gniewie z tą różnicą, że pomiędzy skrzydłami pn. i zach. istniała tu 30-metrowej wysokości wieża, zwana Klimkiem. 

Zamek wielokrotnie niszczony, głównie w okresie wojen szwedzkich. W 1801 r., na rozkaz Fryderyka Wilhelma III, zamek rozebrano, a cegły z rozbiórki posłużyły do budowy Cytadeli. Po zamku został tylko Klimek oraz studnia o głębokości 50 m i średnicy 2,5 m. Ostatecznie Klimka wysadziły w powietrze oddziały niemieckie w dniu 5 marca 1945 r. 
Dziś możemy podziwiać studnię, resztki murów kaplicy zamkowej, odsłonięte fundamenty wieży Klimek oraz wspaniałą panoramę, jaka roztacza się stąd na miasto i dolinę Wisły.
Schodzimy z góry schodami w stronę Wisły. Najciekawsze zostawiłam na koniec. Idąc brzegiem rzeki po lewej stronie ukazuje nam się przepiękny widok. Jest to chyba jedyne miejsce na świecie z takimi budowlami.


Kilkadziesiąt wielokondygnacyjnych spichrzy podpartych wysokimi szkarpami daje nam niesamowite wrażenie. Warto zwrócić uwagę na kule armatnie wmurowane w elewacje zewnętrzne. 
Na tym kończymy naszą historyczną wycieczkę po Grudziądzu. Polecam też zwiedzenie Cytadeli Grudziądzkiej ale to już na osobną wycieczkę.
    

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz