RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie


PAŁAC W 

LUBOSTRONIU


SERCU LUBE USTRONIE



Na północno-wschodnim pograniczu Pałuk, w odległości 5 km na południe od miasteczka Łabiszyn, z dala od uczęszczanych szlaków znajduje się jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych klasycystycznych zespołów rezydencjonalnych w Polsce.
Jadąc drogą 253 z Bydgoszczy do Żnina przez Łabiszyn, po około 5 km.  za Łabiszynem skręcamy w lewo i przez most na Noteci dojeżdżamy do Lubostronia.


Trochę historii - Rezydencja Skórzewskich powstała na terenie folwarku Piłatowo.  
W roku 1764 od ówczesnych właścicieli Gembickich wykupił folwark generał wojsk koronnych Franciszek Skórzewski, powiększając w ten sposób swoje dobra szubińskie i margonońskie. W posiadaniu Skórzewskich pozostały aż do roku 1939.


 Lubostroń - to wieś w której znajduje się jeden z najcenniejszych zespołów pałacowych  w Polsce. Hrabia Fryderyk Skórzewski wzniósł w latach 1795 – 1800 pałac, który dziś uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu. Dzieło to stworzył Stanisław Zawadzki – wybitny architekt. Za wzór posłużyła mu Villa Rotondo Andrea Palladio w pobliżu Vicenzy oraz pałac Merliniego w Królikarni. 


Park, otaczający lubostroński pałac, zaprojektował ok. 1800 r., znakomity ówczesny architekt ogrodów Teichert.  Rezydencję ma kształt kwadratu, z bogato zdobioną rotundą pośrodku. Na przykrywającej ją kopule ustawiono rzeźbę Atlasa dźwigającego kulę ziemską.
Do budowli prowadzi portyk joński z ośmioma kolumnami.
Wystrój pałacu świadczy o ogromnym patriotyzmie rodu Skórzewskich (właścicieli Lubostronia aż do czasu II wojny światowej). 

Zwiedzając pałac warto  zwrócić uwagę na cztery płaskorzeźby w sali rotundowej przedstawiające ważne wydarzenia z dziejów narodowych – klęskę Krzyżaków pod Płowcami i pod Koronowem, nadanie praw Mistrzowi Wielkiego Zakonu Krzyżackiego przez Jadwigę w Inowrocławiu oraz Mariannę Skórzewską (matkę Fryderyka, założyciela Lubostronia) przekazującą Fryderykowi Wielkiemu plan budowy kanału. 

Pod kopułą pałacu znajduje się fryz figuralny przedstawiający antyczny pochód ofiarny, a podłogę zdobi posadzka misternie ułożona z różnokolorowego drewna (intarsja). W samym jej środku umieszczony został wizerunek Orła i Pogoni.
 Interpretacja tych wydarzeń bywa różna, nie ulega jednak wątpliwości, że wyraźnie nastąpiło skoncentrowanie się na problematyce stosunków polsko - niemieckich, zarówno antagonistycznych, jak i pokojowych.
Cała wymowa tego programu w ówczesnej sytuacji porozbiorowej wyrażała zapewne chęć ukazania Polski jako równorzędnego partnera Prus w dziele cywilizacji.
Majątek za czasów Skórzewskich stał się miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki, ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego. 
W pałacu gościł m.in. Stefan Garczyński, Gustaw Zieliński, ks. Ignacy Polkowski, Erazm Rykaczewski, płk Kazimierz Mielęcki, a nawet sam Adam Mickiewicz. W pałacu bywali  przedstawiciele  rodów arystokratycznych: Radziwiłłowie, Czartoryscy, Czetwerńscy, Lubomirscy, Braniccy. 

W czasie II wojny światowej  pałac został zniszczony i obrabowany z cennego wyposażenia..
 Po roku 1992 rezydencja odzyskała swoją dawną świetność.
Obecnie w jej wnętrzach oglądać można stałą wystawę prezentującą wystrój salonów pałacowych. Perełkę klasycyzmu otaczają zabudowania dworskie z XVIII w., w skład których wchodzi oficyna (tzw. stary pałac, przeznaczony obecnie na cele hotelowe) oraz stajnie i wozownia, w których dziś znajduje się restauracja. 
Zespół pałacowy otacza okazały park (ponad 40 ha) w stylu angielskim.  O szczególnej wartości zespołu decyduje rozległa kompozycja przestrzenna. Piękny, o zróznicowanej rzeźbie, krajobraz naturalny Lubostronia był wymarzonym miejscem do założenia krajobrazowego parku.
W obrębie szerokiej kompozycji przestrzennej znalazły się łąki doliny Noteci, przyległe pola, lasy i zabudowania folwarczne. W zespole zbiegają się liczne aleje prowadzące do leśniczówki, na folwark, na łąki oraz pobliskie pola. Stojący na wzniesieniu pałac dominuje nad całą okolicą. 
Wszystkie znajdujące się na terenie parku budowle mają uzasadnienie funkcjonalne zgodnie z zasadą oszczędności form. Czytelna i przejrzysta kompozycja przestrzenna podkreśla harmonię tego miejsca. Lubostroń stanowi jedno z najwartościowszych założeń krajobrazowych okresu klasycyzmu, co zgodnie stwierdzają wszyscy znawcy sztuki ogrodów.
Malowniczy krajobraz, atmosfera i niepowtarzalny wystrój wnętrz pałacu tworzą doskonałą scenerię dla odbywających się tu koncertów i imprez.
 Wśród nich warto wymienić: 

Koncerty Pałacowe
Odbywające się przez cały rok koncerty gromadzące tłumy osób zainteresowanych szeroko rozumianą sztuką- miłośników muzyki poważnej.


Muzyka w Świetle Księżyca
Czterodniowa impreza odbywająca się w lipcu, adresowana do miłośników muzyki i sztuki. Jest to największy festiwal kulturalny na Pałukach. Składa się na niego cykl koncertów, którym towarzyszą wystawy, pokazy mody i spektakle teatralne. Program muzyczny imprezy jest niezwykle różnorodny – od Bacha po jazz. Niepowtarzalny klimat pałacowych 
wnętrz i ogrodu w stylu angielskim, sprawia, że Lubostroń jest doskonałym miejscem do obcowania ze sztuką. 

Konkurs Pojazdów Konnych 
  Impreza czerwcowa adresowana jest do miłośników koni i powózek. Składa się z dwóch konkurencji: pokaz i powożenie. Prezentowane zaprzęgi, jak i sami powożący, swoją charakteryzacją nawiązują do elementów dawnej tradycji. 
 Dzięki temu konkurs jest doskonałą okazją do przywrócenia szczególnego klimatu pałacowego w Lubostroniu oraz ukazania go szerszej publiczności, gdyż co roku na konkurs zjeżdża mnóstwo widzów.


PRZYJEMNEGO ZWIEDZANIA.


VIDEO - OBRAZY



  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz