RSS

Pomysły na krótsze i dłuższe wycieczki Cudze chwalicie swego nie znacie

UZDROWISKO CIECHOCINEK


   Uzdrowisko 
CIECHOCINEK




 Na lewym brzegu Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, w malowniczej pradolinie królowej polskich rzek leży jedno z największych i jednocześnie    znanych uzdrowisk naszego kraju - Ciechocinek.                                                              Historia jego sięga bardzo odległych czasów. Jako najstarsze uważa się zapiski z XIII wieku. W roku 1235 książę Konrad I Mazowiecki wystawił dokument, w którym przekazał w wieczną dzierżawę  Zakonowi Krzyżackiemu dwie warzelnie soli,. Od tej pory pełni Ciechocinek strategiczną rolę ośrodka warzelniczego w tym regionie. Po I rozbiorze, kiedy Austria zagarnęła żupy solne w Wieliczce i Bochni, podjęto poszukiwania nadających się do eksploatacji źródeł solanki i największe odkryto właśnie w Ciechocinku. W latach 20-stych XIX wieku, staraniem Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego rząd Królestwa wykupił solanki z rąk prywatnych. Budowę warzelni soli nadzorował Konstanty Leon Wolicki. Wybuch powstania listopadowego przeszkodził w uruchomieniu zakładu. Pełną eksploatację warzelni rozpoczęto w 1832 r. Od 1836 solanki zaczęto wykorzystywać także do celów leczniczych. Ciechocinek otrzymał prawa miejskie w 1916 roku. W latach międzywojennych nastąpił dalszy rozwój i rozbudowa uzdrowiska.                              

Ze względu na uzdrowiskowy charakter w mieście praktycznie nie ma przemysłu., znajdują się tu m. in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośr. wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód min. hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, pięknych kwietników  i dywanów kwiatowych.       Podstawą rozwoju uzdrowiska są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe. 
         
               
 Tyle historii, a teraz przejdźmy się uliczkami tego przepięknego miasteczka .Naszą wycieczkę rozpoczniemy od dworca PKP  przy ul. Kopernika. Naprzeciwko niego znajduje się budynek Teatru Letniego. 

Powstał on w 1891 roku Był to budynek drewniany, na 240 miejsc z sześcioma lożami. W roku 1901 rozbudowano scenę z cegły, widownię uzupełniono balkonem i dwiema lożami. Wystawiano tu głównie opery, operetki i komedie, .Zabytkowy, secesyjny gmach teatru jest jednym z trzech tego typu drewnianych obiektów w Europie. Pięknie odrestaurowany dużym nakładem sił i środków od 1998 roku znowu zaprasza w swoje progi.. 


Z teatru kierujemy się w lewo na  ul. Tężniową , mijamy po prawej stronie . zegar kwiatowy , który jest  dziełem Zygmunta Hellwiga,  Kwietnik ten powstał w 1934 roku i wykonany jest w kształcie tarczy zegara. Wszystkie jego elementy wysadzane są corocznie z  kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Pokazujące aktualny czas wskazówki zegara napędzane są elektrycznym mechanizmem ukrytym pod nasypem.  




 Deptakiem kierujemy się w stronę wizytówki miasta-drewnianych Tężni .Służą one do odparowania wody z solanki. Jest to największa w Europie konstrukcja drewniana tego typu W Ciechocinku możemy podziwiać aż trzy takie budowle ustawione w kształcie podkowy. Niestety tylko część jednej z nich jest udostępniona do zwiedzania i podziwiania ze szczytu pięknego krajobrazu. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali ,na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna "Grzybek") i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. 


Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium. Tężnie czynne są cały rok, w okresie wiosenno- jesiennym pobierane są opłaty za wejście na ich teren , a także oddzielnie za wejście na taras widokowy.  








Za Tężnią nr.1 skręcamy w lewo na część Traktu Solnego biegnącego po wale przeciwpowodziowym  i dochodzimy do następnej atrakcji Ciechocinka- Warzelni Soli.  Po drodze mijamy unikatowy rezerwat roślin słonowodnych. 








Myślę ,że warto zwiedzić muzeum znajdujące się  w niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni . 
Znajdziemy tu eksponaty związanie nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej  w Ciechocinku.. 





  
Wychodząc z  Warzelni Soli idziemy Parkiem Zdrojowym w którym na uwagę zasługuje :
-Fontanna "Jaś i Małgosia" jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Ta gipsowa figurka, umiejscowiona w fontannie położonej na centralnej, obsadzonej lipami krymskimi alei Parku Zdrojowego, jest chętnie wykorzystywana jako tło do pamiątkowych zdjęć. Szkoda że w okresie jesienno zimowym nie można jej podziwiać!!! 






-Muszla koncertowa  Powstała w 1909 roku w nietypowym dla Ciechocinka, zakopiańskim stylu. Występowało tu wielu znanych w całej Polsce wykonawców, koncertowała tu słynna Orkiestra Zdrojowa. Również obecnie przez całe lato Muszla tętni życiem. 









Tutaj prezentują się wykonawcy licznych ciechocińskich festiwali - Folkloru Kujaw, Orkiestr Strażackich, Operowo-Operetkowego, Muzyki i Kultury Romów oraz Festiwalu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski






-Pijalnia wód mineralnych (tzw. "Kursaal") powstała w latach 1880 - 1881 w formie krytej galerii spacerowej Zbudowana z drewna, w stylu "szwajcarskim", do dziś zachwyca swą elewacją, zdobioną drewnianą ażurową koronką. W okresie międzywojennym przebudowana, obecnie mieści także salę koncertową i kawiarnię "Bristol". Pijalnia Wód Mineralnych należy do najstarszych obiektów w Ciechocinku. 
Ciekawostkami , które warto obejrzeć są także słynne czarne łabędzie i pawie w Parku Zdrojowym.        
W pobliżu znajduje się też przystanek tramwaju konnego, jednej z atrakcji Ciechocinka . 

My jednak przejdziemy się pieszo i skierujemy się ku następnemu miejscu wartemu obejrzenia czyli Kościołowi Parafialnemu , który został wybudowany  w latach 1877-1884  w  stylu neogotyckim. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne wykonano z  białego marmuru kanaryjskiego. W ołtarzu umieszczono obraz "Przemienienia Pańskiego", a na zasuwie - "św. św. Apostołów Piotra i Pawła" patronów parafii i Kościoła. W ołtarzu północnym stanęła figura św. Antoniego, w południowym - "Matki Boskiej Łaskawej". W wieżach kościoła umieszczono trzy duże dzwony, a same wieże pokryto blachą miedzianą.. W latach 1903 - 1905 założono witraże wykonane w Zakładzie św. Łukasza w Warszawie. Nabożeństwa uświetniały dźwięki muzyki płynące z 12-głosowych organów braci Blombergów. W latach 1984 – 1989 Kościół został rozbudowany , zmienił się wygląd wnętrza świątyni. Powrócił dawny ołtarz główny z obrazem patronów ciechocińskie prezbiterium wieńczy "kryształowe sklepienie".

Jedynym w swoim rodzaju budynkiem w Ciechocinku jest Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajdująca się Na terenie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ul. Wojska Polskiego 3. Została ona zaprojektowana w 1894r. w stylu zauralskim.  Jest to również jedyny tego typu obiekt w Europie.  Cerkiew była czynna do lat 20-tych poprzedniego stulecia. Następnie urządzono w niej kolejno kasyno ze świetlicą, szkołę, a ostatnio był tam magazyn Zachowane zostały zdjęcia odnośnie wyglądu zewnętrznego; jak wyglądało wnętrze do dnia dzisiejszego nie wiadomo. Ściany wykonane są z okrągłych bali ułożonych jeden na drugim, bez użycia gwoździ. Zachowała się w całości bogata ornamentyka wokół okien, resztki kolorów, a na tylnej, wewnętrznej ścianie stylizowany napis w języku cerkiewno- słowiańskim "S nami Bog" Obecnie w każdą niedzielę odbywa się tu o godzinie 8,45 liturgia święta

W pobliżu Cerkwi w Parku sosnowym znajdziemy rezydencję Prezydenta odnowiony, przepiękny dworek gdzie mieszczą się pamiątki po Prezydencie Ignacym Mościckim oraz wystawy czasowe przedstawiające działalność Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego .Działka, na której znajduje się dworek Prezydentów RP od południa i południowego zachodu przylega do parku Sosnowego. Na samej działce, zwłaszcza od strony parku, rośnie dużo drzew.Piętrowy dworek, w stylu neoklasycystycznym, jest stosunkowo niewielki. 

Z przedsionka na parterze wchodzi się do hallu. Po prawej stronie jest sala wystawowo-konferencyjna, na wprost biblioteka. Tu na parterze znajdują się wystawy stałe i czasowe. Te poświęcone historii dworku i Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu umieszczone są w hallu głównym. Ekspozycje czasowe (pierwsza poświęcona orderom i odznaczeniom Prezydenta RP) znajdują się w sali będącej również salą konferencyjną. W ogrodzie jest amfiteatr (na 90 osób), fontanny, altany, kaskady, kamienne ławy i ławki ogrodowe, maszty flagowe. Dworek Prezydenta RP dołączył do reprezentacyjnych zabytkowych zabudowań Ciechocinka. .


Wracając ulicą Armii Krajowej po lewej stronie miniemy jeszcze jeden fenomen Ciechocinka – dywan kwiatowy który powstał  w 1934 roku. Zygmunt Hellwig zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Teren ten, obsadzony jest na całej długości kobiercami kwiatowymi.  

Układ i kompozycja zmieniana jest co roku. Do uzyskania efektownego kwietnika, wysadza się tu rośliny o ozdobnych liściach w różnych odmianach i gatunkach. Dywan jest pielęgnowany i strzyżony, dzięki czemu ma efektowny wygląd przez cały sezon letni. Na obsadzenie dywanu zużywa się ok. 120 tysięcy sadzonek roślin. Jego obwódkę stanowi trawnik z krzewami żywotnika kulistego, formowanego. 
 Nasz spacer po Ciechocinku nie możemy zakończyć nigdzie indziej jak pod Grzybkiem- symbolem Ciechocinka 
Pełni on nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze

 



Na tym zakończymy zwiedzanie Ciechocinka. 



SERDECZNIE ZAPRASZAM










FILM WIDEO - OBRAZY


Urok tego uzdrowiska gwarantuje że za rok przyjedziemy tu jeszcze raz.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

1 komentarze:

Unknown pisze...

Super relacja! Również polecam miasto. Porównałem ofertę ośrodków SPA. Jakbyś ktoś poszukiwał noclegów to zapraszam na http://www.miastociechocinek.pl/osrodki-spa-w-ciechocinku-przeglad-ofert/

Prześlij komentarz